Unia współfinansuje informatyzację warszawskich przychodni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2010 09:02

Pacjenci przychodni na warszawskiej Pradze-Południe i w Wawrze od 2012 r. będą dysponować osobistym kontem elektronicznym i dostępem do swojej dokumentacji medycznej. Projekt będzie realizowany ze środków Unii Europejskiej.

Umowę dotyczącą informatyzacji wszystkich przychodni na Pradze-Południe i w Wawrze podpisano w piątek (30 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Wartość projektu to blisko 9,9 mln zł; ze środków UE pochodzić będzie prawie 8,2 mln zł.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2011 r. Wtedy 300 tys. pacjentów obu ZOZ-ów będzie mieć dostęp do swojej historii zdrowotnej. Będą też mogli sprawdzić, w której aptece przepisane im leki są dostępne i wybrać te, w których są najtańsze. System da też możliwość rejestracji wizyty przez internet, a nawet pozwoli wybrać lekarza i dogodny termin.

Każdy będzie miał też dostęp m.in. do automatycznego systemu alarmującego o uczuleniach. Gdy na karcie pacjenta zostanie zapisana informacja o uczuleniu na dany lek lub substancję chemiczną, lekarz nie przepisze nieodpowiedniego leku. Dzięki nowemu systemowi pacjenci będą też mogli komunikować się ze swoją przychodnią za pomocą sms-ów.

Jak powiedziała dyrektor wawerskiego ZOZ-u Maria Kąkol, informatyzacja podległych jej placówek już się rozpoczęła. - Każdy pracownik ma na swoim biurku komputer, a wszystkie placówki są w jednej sieci. W ogóle nie mamy dokumentacji papierowej - podkreśliła dyrektor Kąkol.

Dzięki unijnemu wsparciu wydatki poniesione dotychczas na informatyzację wawerskich przychodni zostaną w całości zrefundowane. Reszta pieniędzy zostanie przeznaczona na informatyzację sąsiedniego ZOZ-u na Pradze-Południe oraz stworzenie wspólnej dla obu zakładów platformy informatycznej.

Umowę na realizację podobnego projektu w najbliższym miesiącu podpisać ma także ZOZ na Woli. Jednolity system elektroniczny w przyszłości obejmie także inne dzielnice - Żoliborz, Ochotę i Mokotów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum