Unia dorzuca rekordowe 715 milionów euro do światowego funduszu walki z chorobami

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe/PAP22 września 2022 18:00

Global Fund, międzynarodowe partnerstwo na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią, uratowało już 50 milionów istnień ludzkich w ciągu ostatnich 20 lat. Unia Europejska dorzuca 715 mln euro do funduszu.

Unia dorzuca rekordowe 715 milionów euro do światowego funduszu walki z chorobami
Komisja Europejska uruchomiła dziś Europejską Przestrzeń Danych o Zdrowiu EHDS. Fot. Adobestock
  • Komisja Europejska ogłosiła dziś przekazanie 715 mln euro z budżetu UE na Fundusz Światowy (Global Fund) na lata 2023-2025
  • Wraz z deklaracjami państw członkowskich UE, Team Europe potwierdza  zaangażowanie w Fundusz Światowy o łącznym wkładzie ponad 4 mld euro na lata 2023-2025
  • Tegorocznej konferencji Global Fund przewodniczy prezydent USA Joe Biden

Unia jest hojna dla Global Fund

Konferencje The Global Fund" odbywają się cyklicznie - co trzy lata. W ich trakcie ogłaszana jest kwota, jaka została zebrana na cele statutowe funduszu, zajmującego się walką z AIDS, malarią i gruźlicą. Wydarzenie uznawane jest za  prestiżowe, uczestniczy w nim wielu ważnych światowych przywódców, którzy są jednocześnie donatorami.

Global Fund, międzynarodowe partnerstwo na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią, uratowało już 50 milionów istnień ludzkich w ciągu ostatnich 20 lat. Nowy wkład jest dodatkiem do 150 milionów euro udostępnionych w tym roku z budżetu UE na rzecz mechanizmu reagowania na COVID-19 (C19RM) Światowego Funduszu, aby pomóc krajom pokryć koszty sprzętu ochrony osobistej, testów diagnostycznych i leków.

- Po połączeniu sił w walce z COVID19 musimy wrócić na właściwe tory, aby pokonać inne śmiertelne choroby. Światowy Fundusz na rzecz walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią pomaga ratować miliony istnień ludzkich. Dlatego zwiększymy wkład UE do Światowego Funduszu do 715 mln euro . Będzie to koło ratunkowe dla kolejnych milionów i pomoże zapewnić lepsze zdrowie dla wszystkich - powiedziała ogłaszając nowe zobowiązanie UE na lata 2023-2025, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Unia Europejska jest silnym zwolennikiem Globalnego Funduszu od czasu jego utworzenia w 2002 r., a w kolejnych latach masowo zwiększamy swój wkład w ten historyczny 30-procentowy wzrost naszego wkładu. Pomagamy światu wrócić na właściwe tory w walce z trzema śmiertelnymi chorobami i wzmacniamy systemy opieki zdrowotnej, aby lepiej reagowały na przyszłe pandemie i inne choroby. Zaangażowanie UE na rzecz lepszego zdrowia dla wszystkich zostanie dodatkowo zademonstrowane w naszej nadchodzącej globalnej strategii UE w zakresie zdrowia w ramach Global Gateway, która zostanie uruchomiona jesienią - dodała Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen.

Budowanie zdrowszego świata

Globalny Fundusz stara się zebrać co najmniej 18 miliardów dolarów na lata 2023-2025, aby uratować 20 milionów istnień ludzkich, zapobiec ponad 450 milionom infekcji, zmniejszyć śmiertelność z powodu HIV, gruźlicy i malarii o 64 proc. i zbudować zdrowszy, bardziej sprawiedliwy świat.

Z 18 miliardów dolarów, 6 miliardów zostałoby zainwestowanych we wzmacnianie systemów opieki zdrowotnej i sieci społecznościowych. To znacznie wzmocniłoby rolę Funduszu we wspieraniu wysiłków krajów na rzecz budowy bardziej skoncentrowanych na ludziach i zintegrowanych systemów opieki zdrowotnej, lepiej zdolnych do zapobiegania zagrożeniom chorób zakaźnych, wykrywania i reagowania na nie.

Kiedy 20 lat temu utworzono Globalny Fundusz, HIV, gruźlica i malaria wydawały się nie do pokonania. Ale dzięki nauce, odpowiednim zasobom i skutecznej globalnej współpracy nawet najbardziej śmiertelne choroby mogą zostać zmuszone do wycofania się. W ciągu zaledwie 20 lat partnerstwo Global Fund uratowało 50 milionów istnień ludzkich i zmniejszyło liczbę ofiar śmiertelnych o ponad połowę.

Poza mandatem do zakończenia AIDS, gruźlicy i malarii, Global Fund jest ważnym graczem w walce z COVID-19. Fundusz stał się pierwszym dostawcą wsparcia finansowego dla krajów o niskim i średnim dochodzie na wszystko oprócz szczepionek.

Unia Europejska i jej państwa członkowskie, jako Team Europe, wnoszą główny wkład do Funduszu Światowego. Na szóste uzupełnienie globalnego funduszu 2020-2022 Komisja Europejska obiecała 550 mln euro. Wraz z nową deklaracją w wysokości 715 milionów euro, całkowity wkład Komisji Europejskiej w latach 2001-2025 do Światowego Funduszu wynosi 3,5 miliarda euro.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum