USA: dzwoniący na numer alarmowy 911 będą dokładniej lokalizowani

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2018 11:15

Google wspólnie z operatorem T-Mobile pomoże lokalizować użytkowników telefonów z Androidem dzwoniących pod amerykański numer alarmowy 911. Numer ten w USA wybierany jest około 240 mln razy w ciągu roku - poinformował w czwartek (20 września) serwis CNet.

USA: dzwoniący na numer alarmowy 911 będą dokładniej lokalizowani
Połączenia komórkowe zazwyczaj rejestrują jedynie przybliżone położenie posiadacza telefonu na podstawie danych od operatorów sieci telekomunikacyjnych. Fot. Archiwum

W wyniku umowy o współpracy Google z T-Mobile US, większość telefonów z Androidem działających w sieci tego operatora będzie przekazywała dokładne dane o lokalizacji podczas kontaktu z 911 za pośrednictwem sieci komórkowej. Według dziennika "Wall Street Journal" prace obu koncernów nad opracowaniem właściwego rozwiązania trwały cztery lata. Gazeta przypomniała, że w przeciwieństwie do wielu firm technologicznych, takich jak Uber, operatorzy numerów alarmowych nie mogą samodzielnie dokładnie lokalizować użytkowników.

Połączenia komórkowe zazwyczaj rejestrują jedynie przybliżone położenie posiadacza telefonu na podstawie danych od operatorów sieci telekomunikacyjnych. Zwiększenie dokładności namierzania dzwoniących pod 911 osób jest możliwe dopiero dzięki bezpośredniemu połączeniu technologii operatora alarmowego z systemami operacyjnymi telefonów komórkowych, takimi jak Android czy iOS.

Niektóre centra obsługi połączeń dla numerów alarmowych wyposażone są w system RapidOS, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie danych geolokalizacyjnych bezpośrednio z urządzenia dzwoniącej osoby do systemu obsługującego centrum połączeń alarmowych. Technologia ta stosowana jest jednak w zaledwie nieco ponad tysiącu placówek z ponad 5,7 mln placówek tego typu w Stanach Zjednoczonych. Według danych amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Numerów Alarmowych w niektórych regionach USA połączenia komórkowe stanowią 80 proc. wszystkich prób kontaktu z numerem 911.

Google swoje usługi przesyłu danych o użytkowniku do operatorów numerów alarmowych oferuje w 14 krajach, głównie dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi, ale też firmami, które obsługują lokalne centra infrastruktury alarmowej. Dane gromadzone są na podstawie odczytów z sieci bezprzewodowej i czujników, modułu GPS, a także sieci komórkowej.

W czerwcu tego roku współpracę z twórcami RapidOS w zakresie przesyłania danych o osobach dzwoniących pod 911 ogłosił koncern Apple.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum