USA: czatbot Clara pomoże stwierdzić zakażenie koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2020 15:01

Amerykańskie federalne Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wspólnie z Microsoftem opracowały czatbota, który ma pomóc stwierdzać zakażenie koronawirusem i zapotrzebowanie na opiekę medyczną. Ma to odciążyć szpitale walczące z epidemią Covid-19.

Sztuczna inteligencja trakże pomaga w walce z koronawirusem; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Czatbot o nazwie Clara jest wynikiem współpracy amerykańskiej rządowej agencji CDC i działu Microsoft Azure Healthcare Bot. Został udostępniony w weekend mieszkańcom i osobom przebywającym na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ma pomóc użytkownikom w ocenie, czy wykazują symptomy powodowanej przez koronawirusa choroby Covid-19.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji bot jest w stanie prowadzić z użytkownikiem konwersację przypominającą naturalną rozmowę. Clara zadaje użytkownikom serię pytań, żeby pomóc w ustaleniu, czy mogli zostać zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 i wykazują objawy chorobowe. System rekomenduje również dalsze kroki, np. kontakt z lekarzem lub pozostanie w domu.

Oprogramowanie może być wykorzystywane zarówno przez firmy, np. w ramach regularnego monitorowania zdrowia pracowników, jak i przez prywatnych użytkowników. Jak jednak podkreślają jego twórcy, czatbot nie powinien być traktowany jako narzędzie diagnostyczne ani pomoc w leczeniu ewentualnej choroby.

- Bot pozwoli przesiać osoby, które wykazują symptomy grypopodobne i ocenić, kto faktycznie potrzebuje pomocy medycznej - napisał w oświadczeniu Microsoft. Koncern podkreślił też, że w obliczu pandemii Covid-19 zasoby medyczne są ograniczone, dlatego ważne jest, by odciążyć służbę zdrowia borykającą się z kryzysem.

W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych. W niedzielę liczba potwierdzonych przypadków w tym kraju przekroczyła 31 tys. Z powodu Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych co najmniej 358 osób. Najgorsza sytuacja w USA panuje w stanie Nowy Jork.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum