UE ujednolici zasady dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 10:48

Obecnie możliwości dostępu obywateli europejskich do elektronicznej dokumentacji medycznej są w dużym stopniu zróżnicowane w zależności od kraju. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła zalecenia, które ułatwią bezpieczny dostęp do tego typu danych ponad granicami - przy pełnej zgodności z RODO.

UE ujednolici zasady dostępu do elektronicznej dokumentacji medycznej?
Chodzi o bezpieczny dostęp do tego typu danych ponad granicami Fot. Archiwum

Państwa członkowskie zaczęły już umożliwiać dostęp do niektórych elementów elektronicznej dokumentacji medycznej i ich wymianę pomiędzy krajami. Od 21 stycznia 2019 r. obywatele Finlandii mogą przy użyciu elektronicznych recept kupować leki w Estonii, a luksemburscy lekarze wkrótce będą mieli dostęp do kartotek pacjentów z Czech - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Elektronicznej dokumentacji medycznej dotyczyć będzie sesja podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

KE chce, by państwa członkowskie rozszerzyły zakres tych prac o trzy nowe obszary dokumentacji medycznej: badania laboratoryjne, sprawozdania z wypisów ze szpitala oraz obrazowanie i sprawozdania z obrazowania. Inicjatywa ta tworzy jednocześnie warunki dla opracowania specyfikacji technicznych, które będą zawsze stosowane do wymiany dokumentacji medycznej.

Aby rozwijać wymianę informacji, powstanie wspólny proces koordynacji pomiędzy Komisją a państwami członkowskimi.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum