UE: ruszył program gromadzenia i analizowania danych o szczepieniach przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 07:31

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uruchomiło w poniedziałek (1 lutego) system do monitorowania szczepień przeciwko Covid-19 w całej Europie, który pozwala analizować postęp kampanii szczepień w poszczególnych krajach.

UE: ruszył program gromadzenia i analizowania danych o szczepieniach przeciw COVID-19
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

ECDC, które skupia 27 państw Unii Europejskiej oraz Liechtenstein, Norwegię i Islandię, opublikowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej pierwszy zestaw danych, choć nadal jest on niekompletny - informuje agencja AFP.

Chociaż państwa członkowskie są zobowiązane do zgłaszania swoich danych dwa razy w tygodniu, niektóre z nich, w tym Francja, jeszcze tego nie uczyniły.

"W tej pierwszej fazie kampanii szczepień monitorowanie liczby dawek rozprowadzonych do krajów i dawek otrzymanych przez osoby indywidualne dostarcza użytecznych wskazówek na temat postępów we wprowadzaniu szczepionek i rozwoju kampanii szczepień" - wyjaśniło ECDC w oświadczeniu.

Narzędzie "Covid-19 Vaccine Tracker" "zapewnia również pierwsze orientacyjne szacunki wykorzystania szczepionki dla pierwszej i drugiej dawki dla każdej populacji, do której skierowane są krajowe zalecenia dotyczące szczepień" - podało centrum.

Według danych zebranych do tej pory przez ECDC w jego państwach członkowskich podano 8,23 mln dawek szczepionki, choć - jak zastrzeżono - w rzeczywistości liczba ta jest znacznie wyższa.

Według obliczeń agencji AFP, przeprowadzonych na podstawie oficjalnych źródeł do godz. 17, co najmniej 12,6 mln dawek zostało zaaplikowanych 10,5 mln osób w samej UE (2,3 proc. całej populacji).

Pod koniec grudnia 2020 r. w całej UE rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. Jak dotąd do obrotu Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska dopuściły szczepionki firm Moderna, Pfizer-BioNTech i AstraZeneca. W planach są autoryzacje preparatów innych firm farmaceutycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum