Toruń: wprowadzą zautomatyzowany system ordynowania i podawania leków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2018 11:43

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu w nowym kompleksie szpitalnym na Bielanach chce zrewolucjonizować system ordynowania i podawanie leków pacjentom. Jak podkreśla marszałek Piotr Całbecki, taki system apteczny jest szeroko stosowany m. in. w USA i Japonii.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podkreśla, że to dość kosztowne, ale opłacalne rozwiązanie - eliminuje możliwość błędu człowieka.

Jak informuje inwestor - spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne - w nowym systemie porcje leków dla poszczególnych chorych w całej lecznicy będą przygotowywane w jednym miejscu - w centralnej aptece. Miejsce każdej tabletce wyznaczy komputer wspomagany przez zrobotyzowany system wyszukiwania, pakietowania i oznaczania.

Najpierw jednak lekarz wprowadzi do systemu zlecenia dotyczące podawania ordynowanych farmaceutyków. Potem prawie wszystko będzie się działo automatycznie. Bez udziału człowieka przygotowywane będą indywidualne dawki leków dla każdego z hospitalizowanych. Robot zapakuje tabletki, drażetki i kapsułki do torebek, na których znajdą się informacje dotyczące chorego, leku oraz kod kreskowy. Ten sam kod znajdzie się także na opasce założonej na ręce osoby przyjmowanej do szpitala.

Na koniec pielęgniarki rozniosą leki, sprawdzając jednocześnie przy pomocy czytnika czy kody kreskowe pacjenta i pakietu się zgadzają.

Komputer automatycznej apteki ma czuwać także nad tym, aby pacjent nie otrzymał łącznie leków, między którymi zachodzą niepożądane interakcje. Gdy taka sytuacja przypadkowo się wydarzy, system natychmiast to zasygnalizuje.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum