Tombarkiewicz: do końca 2019 wdrożymy platformę informatyczną w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2018 16:24

Ministerstwo Zdrowia liczy, że do końca przyszłego roku uda się w pełni wdrożyć platformę informatyczną w służbie zdrowia, obejmującą m.in. - obok stosowanych już e-zwolnień - także elektroniczne recepty, skierowania i dokumentację medyczną (EDM) - podał wiceminister Marek Tombarkiewicz.

Na zdj. Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia w Ministerstwie Zdrowia

- Zakładamy pełne wdrożenie e-zwolnień, następnie e-skierowań i EDM-u (elektronicznej dokumentacji medycznej - PAP) do końca przyszłego, 2019 roku, kiedy liczymy, że cała platforma P1 wreszcie zacznie działać - powiedział wiceminister zdrowia podczas rozpoczętego w czwartek (8 marca) w Katowicach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Projekt P1 to robocza nazwa przedsięwzięcia pod nazwą "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych", nad którą trwają prace od kilku lat.

Tombarkiewicz przypomniał, że w ostatnim czasie (1 marca br. - PAP) Sejm uchwalił Ustawę o e-receptach, która m.in. daje możliwość wystawienia e-recepty bez osobistego badania pacjenta po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Pilotaż e-recepty od połowy lutego jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach. Trwa testowanie oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast. Od 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Natomiast już w połowie tego roku - jak informowano wcześniej - przestaną być stosowane papierowe zwolnienia lekarskie, zastąpione przez zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Obecnie możliwe jest jeszcze wystawianie zwolnień w obu systemach.

- Myślę, że te rzeczy teraz nabiorą znacznego przyspieszenia, i do końca 2019 roku cały komplet dokumentów z literką e- z przodu będzie funkcjonował - powiedział Tombarkiewicz, wskazując, iż dla lekarzy istotne będzie również wdrożenie elektronicznego prawa wykonywania zawodu, nad czym trwają zaawansowane prace.

Pytany o przygotowanie szpitali do pełnego wdrożenia rozwiązań informatycznych, wiceminister poinformował, że jest obecnie analizowane, czy implementacja wszystkich przepisów w zakresie elektronicznej dokumentacji może narazić placówki na znaczące utrudnienia lub kłopoty finansowe.

Tombarkiewicz przyznał, że koszty usług informatycznych na rynku wzrosły, i choć w umowach szpitali z firmami serwisowymi z reguły są zapisy, że dostosowanie systemów do ewentualnych zmian ustawowych w okresie serwisowym czy gwarancyjnym jest obowiązkiem firmy, są to zwykle zapisy ogólne, mogące rodzić różnice zdań.

- Minister (wiceminister zdrowia, Janusz) Cieszyński analizuje zasoby po stronie szpitali, zarówno jeżeli chodzi o systemy informatyczne, jak i infrastrukturę sprzętową - powiedział Tombarkiewicz, wyrażając nadzieję, że do końca przyszłego roku uda się w pełni wdrożyć wszystkie założone rozwiązania.

- Mam nadzieję, że (...) koniec przyszłego roku będzie sukcesem w postaci wdrożenia EDM-u, bo dłużej już chyba czekać nie można - podsumował wiceminister.

Rozpoczęty w czwartek w Katowicach III Kongres Wyzwań Zdrowotnych zgromadził m.in. lekarzy, menedżerów ochrony zdrowia, samorządowców i przedstawicieli administracji - w sumie ok. 2 tys. osób, w tym ponad 300 panelistów, biorących udział w 60 sesjach tematycznych. W piątek gościem kongresu ma być m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum