Telerehabilitacja kardiologiczna. Amerykanie wyróżnili polską metodę. Pacjenci już z niej korzystają

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia30 czerwca 2021 08:30

Nowoczesna metoda rehabilitacji pacjentów kardiologicznych, opracowana przez polskich naukowców w ramach projektu TELEREH-HF, pozwala leczyć chorych bez ich wychodzenia z domu.

Telerehabilitacja kardiologiczna. Amerykanie wyróżnili polską metodę. Pacjenci już z niej korzystają
Projekt TELEREH-HF pozwala leczyć chorych bez ich wychodzenia z domu; FOT. Materiały prasowe
  • W ramach projektu TELEREH-HF, każdy z pacjentów cierpiących na schorzenia kardiologiczne będzie mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu, pozwalającego na kontynuowanie leczenia w domu
  • Projekt TELEREH-HF wyróżniony został przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz inne instytucje międzynarodowe
  • Opracowanie standardu hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej, które jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem, teraz stało się faktem - mówi dr hab. Ewa Piotrowicz

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych można leczyć nawet kilka razy więcej pacjentów w porównaniu do tradycyjnych metod. Swobodny dostęp chorych do hybrydowej telerehabilitacji oraz korzyści dla krajowego systemu opieki zdrowotnej są oczywiste.

Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna refundowana przez NFZ

Za sprawą wdrożenia rozwiązań w sprawdzonych w ramach projektu TELEREH-HF, każdy z pacjentów cierpiących na schorzenia kardiologiczne, po gruntownym badaniu ambulatoryjnym, będzie mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu, pozwalającego na kontynuowanie leczenia w domu, bez konieczności osobistych wizyt u kardiologa.

Projekt TELEREH-HF wyróżniony został przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz inne instytucje międzynarodowe, ma już zastosowanie w polskich szpitalach. Procedura jest dostępna dla pacjentów z niewydolnością serca oraz finansowana przez NFZ.

Lekarz otrzymuje narzędzia do stałego monitoringu stanu chorego, prowadzonego zdalnie poprzez sieć internetową. Cały system pozwala na oszczędzenie czasu, optymalizację kosztów oraz ogranicza zaangażowanie systemu ochrony zdrowia w porównaniu do dotychczasowych, niezbędnych konsultacji stacjonarnych.

Metoda składa się z dwóch etapów: wstępnego, prowadzonego w szpitalu lub ambulatorium oraz podstawowego - realizowanego w domu chorego. Celem etapu wstępnego jest ocena kliniczna pacjenta, przeprowadzenie badań, optymalizacja leczenia, edukacja, wyposażenie pacjentów w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga), nauka jego obsługi oraz indywidualne zaplanowanie treningu fizycznego i przeprowadzenie treningów szkoleniowych.

W kolejnym, zasadniczym etapie, chory realizuje w domu telemonitorowaną rehabilitację kardiologiczną, współpracując interaktywnie z Centrum Telekardiologii za pomocą otrzymanego w ramach programu sprzętu.

Poprawa wydolności psychofizycznej i jakości życia

- Telerehabilitacja kardiologiczna prowadzi do poprawy wydolności psychofizycznej i jakości życia, co zwiększa szansę na szybszy powrót pacjenta do aktywności życiowej, społecznej i zawodowej - mówi prof. Ryszard Piotrowicz z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Warto dodać, że wobec istniejących regionalnych dysproporcji w zakresie uczestniczenia chorych w programach rehabilitacji kardiologicznej w Polsce, opracowany model telerehabilitacji hybrydowej pozwala na zwiększenie dostępności rehabilitacji.

Możliwości telemedycyny oszacowano w ramach pierwszego w świecie, randomizowanego, wieloośrodkowego, prospektywnego badania, które oceniało kompleksową hybrydową telerehabilitację (uwzględniającą także teleopiekę i zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych) w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca, w przeciwieństwie do opieki standardowej.

Polskie badanie, światowy standard

Projekt TELEREH-HF prowadzony był przez konsorcjum w składzie: Instytut Kardiologii w Warszawie - lider, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz partnera przemysłowego - firmę Pro-PLUS SA, przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Opracowanie standardu hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej, które jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem, teraz stało się faktem. Pacjenci z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową, po przebytych zawałach serca mają szansę uczestniczenia w programie kompleksowej hybrydowej telerehabilitacji w warunkach domowych - komentuje dr hab. n. med. Ewa Piotrowicz z Narodwego Instytutu Kardiologii w Warszawie, kierownik projektu TELEREH-HF.

Dodaje: - Jako jedyni na świecie opracowaliśmy spójny system telemedyczny, który obejmuje pacjenta opieką telemedyczną w wymiarze indywidualnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum