Telemedycyna: w tej materii mamy głównie lokalne osiągnięcia

Autor: Sabina Augustynowicz/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2010 15:00

W Polsce istnieje już wiele programów telemedycznych, ale są to inicjatywy lokalne. Nie ma jednak spójnego programu rozwoju tej dziedziny medycyny...

– U nas ciągle nie liczy się czas – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Marian Baraniecki, prezes Sekcji Telemedycyny w Polskim Towarzystwie Lekarskim. – Polska telemedycyna to nadal pojedyncze projekty będące na ogół efektem indywidualnych inicjatyw odważniejszych profesorów i dyrektorów klinik.

Telekaretki są OK
Marian Baranowski przyznaje jednak, że są dziedziny, w których telemedycyna rozwija się. Są już dziś rozpowszechnione systemy telekonsultacji EKG z karetek pogotowia w specjalistycznych ośrodkach kardiologicznych dysponujących możliwością leczenia interwencyjnego pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym...

Coraz bardziej ugruntowaną pozycję mają także telekonsultacje EKG z ośrodków POZ oddalonych od centrów specjalistycznych. Usługi monitoringu EKG w domu pacjenta pozwalają na lepszą opiekę nad chorymi z chorobą wieńcową czy zaburzeniami rytmu, w szczególności napadowym migotaniem przedsionków. Diagnostyka przy użyciu rejestratorów zdarzeń, w tym urządzeń telemedycznych, jest bardziej efektywna niż standardowa diagnostyka holterowska w rozpoznawaniu przyczyn omdleń i kołatań serca. Dzięki działaniom Instytutu Kardiologii upowszechnia się w naszym kraju telerehabilitacja.

Live z operacyjnej

Przybywa też sal operacyjnych wyposażonych w sprzęt wideo do transmisji zabiegu. Pierwszą w Polsce urologiczną operację transmitowaną na żywo z sali operacyjnej przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. J. Biziela w Bydgoszczy.

Takie transmisje operacji, przeprowadzanych nowatorskimi metodami organizuje również  Międzynarodowe Centrum Fizjologii Słuchu i Mowy w Kajetanach, a także Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowksiego w Poznaniu.

Multimedialna sala do ginekologicznych operacji endoskopowych powstała ostatnio w Białymstoku na oddziale położnictwa i ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Są to oczywiście tylko przykłady, bo większość placówek uniwersyteckich podejmuje takie inicjatywy. Trudno jednak mówić o powszechności.

– Telemedycyna świetnie rozwija się np. w Rumunii – uważa dr Marian Baranowski. – Nie mówiąc o USA, gdzie w związku z kataklizmami, a ostatnio w związku z reformą ochrony zdrowia, postawiono na telemedycynę i jej rozwój pojawił się w planach ogólnokrajowych. Oni po prostu policzyli, że to się opłaca!

Razem można więcej
W opinii dr. Baranowskiego większe szanse na powodzenie mają takie programy, jak ten obejmujący Euroregion Pomerania, w ramach którego we wspólnej sieci znajdzie się 21 szpitali niemieckich i 11 polskich oraz dwie szczecińskie uczelnie: Pomorska Akademia Medyczna i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Te elementy systemu połączy wspólna sieć, która umożliwi opiekę medyczną w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii – przede wszystkim chorób nowotworowych, a także ofiar wypadków oraz schorzeń serca czy udarów mózgu.

W opinii Mariana Baranowskiego telemedycyna w Polsce trafia na opór ze strony środowiska lekarskiego, które woli konferencje na żywo a nie telekonferencje oraz prawa, które opowiada się za osobistymi wizytami pacjenta, a nie telekonsultacjami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum