Telemedycyna: cyfrowi lekarze leczą skuteczniej?

Autor: businessinsider.com.pl/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2018 21:27

Na dynamicznie rosnącym rynku usług telemedycznych coraz silniejszą pozycję mają firmy z Polski. W kraju nowe technologie dopiero się rozkręcają.

Centrum Zdalnej Opieki e-Care Kraków. Fot. materiały prasowe

Według różnych szacunków wartość globalnego rynku, która na początku dekady wynosiła 10 mld USD, sięga już około 25 mld USD i przez najbliższych pięć lat powinna rosnąć w tempie prawie 20 proc. rocznie. Za trzy czwarte tego wyniku odpowiada rynek amerykański, na którym aktywne są też spółki z Polski.

Na krajowym podwórku tak dobrze nie jest. Według badań PwC w Polsce i krajach regionu prawie 60 proc. pacjentów jest zainteresowanych korzystaniem z usług telemedycznych. Faktycznie korzysta z nich znacznie mniej osób, co wynika m.in. z tego, że wiele nowatorskich usług nie jest refundowanych.

Rząd chce, by to się zmieniło. Rozwój telemedycyny jest jednym z trzech flagowych projektów w obszarze zdrowia, wymienionych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Państwo chce stymulować rozwój nowoczesnych usług i produktów medycznych, wykorzystujących innowacyjne technologie komunikacyjnie i w ten sposób poprawiać dostęp do specjalistycznej opieki.

”Potencjalny sukces firm oferujących rozwiązania telemedyczne na rynku międzynarodowym w bezpośredni sposób przełoży się na poprawę sytuacji w całym sektorze poprzez zatrzymanie wysokiej klasy specjalistów w zakresie informatyki w kraju, upowszechnienie polskich rozwiązań informatycznych w dziedzinie telemedycyny, przy jednoczesnym rozwoju telemedycyny w Polsce. Będzie miało to pozytywny wpływ zarówno na wzrost gospodarczy, jak i stan finansów publicznych" - głosi rządowa strategia.

Czytaj: www.businessinsider.com.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum