×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Telemedycyna. Polskie urządzenie do zdalnego badania KTG będzie sprzedawane w Europie

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia, materiały prasowe11 sierpnia 2022 12:00

Telemedyczny system, służący do przeprowadzania zdalnego badania KTG dla kobiet w ciąży, stworzony przez polski start-up medyczny Nestmedic trafi do sprzedaży w Europie. Jest to możliwe dzięki umowie zawartej z holenderskim dystrybutorem o międzynarodowym zasięgu.

Telemedycyna. Polskie urządzenie do zdalnego badania KTG będzie sprzedawane w Europie
Telemedycyna. Polski system TeleKTG trafi na europejski rynek Fot. AdobeStock (zdjecie ilustracjne)
  • Telemedycyna. Polski system telemonitoringu kobiet w ciąży trafi do sprzedaży w kilkunastu krajach Europy
  • Rozwiązanie do przeprowadzania zdalnego badania KTG dla kobiet w ciąży zostało opracowane i wdrożone przez polski start-up Nestmedic
  • Spółka zawarła 5-letnią umowę z firmą ICT HCTS - holenderskim dostawcą specjalistycznego oprogramowania i urządzeń położniczych o  międzynarodowym zasięgu
  • Polski start-up planuje też sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. - Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentacji do certyfikacji FDA - informuje Jacek Gnich, szef Nestmedic

Holenderskie wsparcie dla polskiej technologii medycznej

Polski start-up medyczny opracował oraz wdrożył urządzenie Pregnabit Pro i platformę Pregnabit Cloud. To rozwiązanie służy do przeprowadzania zdalnego badania KTG dla kobiet w ciąży. System obejmuje badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapisu czynności skurczowych mięśnia macicy. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są bezprzewodowo do Centrum Opisu obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny.

W czerwcu br. firma oficjalnie uzyskała certyfikat MDR wyrobu medycznego dla Pregnabit Pro i platformy Pregnabit Cloud. - Teraz przyszedł czas na rozwinięcie sprzedaży w całej Europie. Partnerem w tym przedsięwzięciu jest ICT Healthcare Technology Solutions, holenderski dystrybutor o międzynarodowym zasięgu. Rozpoczęliśmy też rejestrację urządzenia na rynku izraelskim - informuje Nestmedic.

Firma ICT HCTS jest dostawcą specjalistycznego oprogramowania i urządzeń położniczych o zasięgu międzynarodowym. Nestmedic podpisał z holenderskim partnerem pięcioletnią umowę, dzięki której PregnaOne - bo tak na rynku międzynarodowym nazywa się system teleKTG, składający się z urządzenia Pregnabit Pro i platformy Pregnabit Cloud - będzie sprzedawany w krajach Beneluksu, w Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii i Szwecji, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Hiszpanii, Danii i Norwegii.

Telemedyczna ekspansja obejmie też USA

Współpracujące firmy nie wykluczają również możliwości poszerzenia obszaru dystrybucji. - Jesteśmy pewni, że współpraca z ICT HCTS pozwoli nam z sukcesem zaistnieć na rynkach w Europie. Pierwsze zamówienie zostało złożone na 40 urządzeń, ale jeszcze w tym roku planowana jest sprzedaż kolejnych 300 sztuk Pregnabit Pro. W kolejnych latach liczba ta będzie się systematycznie zwiększać - zapowiada Jacek Gnich, prezes Nestmedic.

- Dlaczego wybraliśmy siebie nawzajem? ICT HCTS jest liderem na rynku telemonitoringu kobiet w ciąży, z prawie 15-letnim doświadczeniem i klientami w wielu krajach Europy. Nestmedic z kolei ma siedzibę w Europie i doskonale rozumie europejskie przepisy. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie systemu PregnaOne mają już certyfikat MDR, który będzie obowiązkowy od 2024 r. - zaznacza Vincent Brons, Managing Director ICT Healthcare Technology Solutions.

Na rozwój technologii polski producent przeznaczył ok. 15-20 mln zł, w tym ok. 7 mln zł wydał na stworzenie drugiej wersji urządzenia.

- Spodziewamy się, że próg rentowności i trwałej rentowności przekroczymy już w przyszłym roku, z kolei pełny zwrot przewidujemy za maksymalnie 2 lata, może wcześniej. Cel osiągniemy dzięki sprzedaży nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentacji do certyfikacji FDA i w 2023 r. chcielibyśmy wprowadzić Pregnabit Pro na rynek w USA - podaje Jacek Gnich.

Trzyletni plan badawczo-rozwojowy

Firma zapowiada wprowadzenie do międzynarodowego obiegu do 2023 roku ponad 1000 urządzeń Pregnabit Pro.

- Jeszcze na 2022 r. planowane jest podpisanie kolejnych umów z dystrybutorami na warunkach podobnych do tych, jakie są zawarte w umowie z ICT HCTS. Niewykluczone, że jedna z nich będzie dotyczyła dystrybucji na polskim rynku - podaje Nestmedic.

Firma prowadzi również trzyletni plan badawczo-rozwojowy, w ramach którego pracuje zarówno nad nowym narzędziem związanym z dbaniem o dobrostan płodu, jak i nad kolejnymi innowacjami systemu Pregnabit Pro. Spółka chce rozszerzyć urządzenia o funkcję glukometru i możliwość badania ciśnienia krwi, a także wprowadzenie bezprzewodowych sond, które zwiększą komfort badania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze