Technologia blockchain znacznie ułatwia wdrażanie e-dokumentacji medycznej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2019 07:32

- System opieki zdrowotnej w Polsce jest bardzo dobrym obszarem do wdrożenia technologii blockchain - uważa Wojciech Zawalski, członek grupy roboczej ds. blockchain przy Ministerstwie Cyfryzacji, ekspert systemu ochrony zdrowia.

Technologia blockchain znacznie ułatwia wdrażanie e-dokumentacji medycznej
Wojciech Zawalski, członek grupy roboczej ds. blockchain przy Ministerstwie Cyfryzacji; FOT. PTWP

- Na razie w naszym kraju nie mamy spójnego systemu elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) - przypomina ekspert. Zwraca uwagę, że od wielu lat staramy się wdrażać powszechne stosowanie e-dokumentacji, między innymi w podmiotach leczniczych, jednak EDM wciąż nie jest w Polsce standardem.

- Dzieje się tak głównie z powodu kosztów. Ponadto personel medyczny często wskazuje na to, że obecnie stosowane programy informatyczne są trudne w obsłudze - stwierdza Wojciech Zawalski.

I dodaje: - Implementacja technologii blockchain daje nam możliwość zrobienia czegoś, co dotychczas w pełni udało się w Estonii, a także w przypadku pewnych rozwiązań także w kilku innych krajach, czyli wdrożenia krajowego systemu rejestru medycznego opartego o technologię blockchain.

- Taki model jest znacznie tańszy niż tradycyjne rejestry. W przypadku danych, które są rozproszone w wielu podmiotach - jak m.in. w medycynie - a także wymagają wieloletniego przechowywania, blockchain oparty na węzłach, w których rozmieszczone są dane, świetne się sprawdza. To technologia pozwalająca nam wytwarzać i przechowywać dane w wielu miejscach - np. w szpitalach, poradniach, czy gabinetach lekarskich. Co bardzo ważne, dane te są cały czas są dostępne i w pełni bezpieczne - podkreśla Wojciech Zawalski.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum