×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tablety trafiły na SOR i do rejestracji szpitala. System MÓWik z dofinansowaniem MZ

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe14 lutego 2023 19:30

Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej kupił oprogramowanie MÓWik, przeznaczone dla osób mających problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. MÓWik zainstalowany został na tabletach, które dostępne są dla pacjentów na SOR-ze, a także w centralnej rejestracji.

Tablety trafiły na SOR i do rejestracji szpitala. System MÓWik z dofinansowaniem MZ
Tablety z systemem MÓWik są również dostępne w centralnej rejestracji szpitala. Fot. Materiały prasowe
  • Tablety, a także oprogramowanie MÓWik kupione zostały z ramach przedsięwzięcia "Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dla osób ze szczególnymi potrzebami"
  • Pieniądze na ten cel – 2 mln złotych – przekazało w formie grantu Ministerstwo Zdrowia
  •  Na tabletach znajdują się symbole, za pomocą których pacjent może tworzyć całe zdania, odczytywane przez syntezę mowy

Kilkanaście tysięcy symboli

Jak informuje Anna  Szafrańska, rzeczniczka prasowa bielskiego Szpitala Wojewódzkiego, oprogramowanie zawiera kilkanaście tysięcy symboli.

- Osoby, które nie mogą porozumiewać się  mową w sposób zrozumiały dla innych, dzięki MÓWik-owi mają lepszy dostęp do świadczeń medycznych w naszej placówce. - wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego.

W przypadku problemów pacjenci powinni kontaktować się z Pełnomocnikiem Praw Pacjenta Szpitala Wojewódzkiego.

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

 W ramach tego projektu zainstalowane zostaną również w Szpitalu Wojewódzkim trzy kioski multimedialne z interfejsem graficznym, przystosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących, z nagranymi filmami w języku migowym, informującymi m.in. o lokalizacji poradni i oddziałów. Zainstalowane zostaną również plany tyflograficzne, ułatwiające czytanie za pomocą zmysłu dotyku, zapewniające lepszą orientację w przestrzeni szpitala.

Inne udogodnienia dla niepełnosprawnych

Okienka rejestracyjne zostaną wyposażone w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi posługującymi się aparatami słuchowymi

- Zadanie obejmuje również m.in. przebudowę łazienek na oddziałach placówki. Zakupiony również zostanie sprzęt i wyposażenie ułatwiające opiekę nad osobami niepełnosprawnymi tj. wózki inwalidzkie, wózki do przewozu osób w pozycji leżącej o zwiększonym udźwigu, kozetki lekarskie, o regulowanej wysokości, z funkcją zwiększonego udźwigu, specjalistyczne wagi, krzesełka prysznicowe, krzesełka ewakuacyjne itp. - dodaje Anna Szafrańska.

Zmodernizowane zostaną również chodniki, miejsca parkingowe, a także przebudowana będzie istniejąca pochylnia dla niepełnosprawnych, znajdująca się przy wejściu głównym do placówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum