×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ta recepta traci ważność po siedmiu dniach

Autor: oprac. JPP • Źródło: NFZ16 marca 2023 22:00

Od zasady, że recepty ważne są 30 dni, jest kilka wyjątków. Recepty na niektóre leki będą ważne jedynie przez siedem dni i jeśli w tym terminie ich nie wykupimy, stracą ważność.

Ta recepta traci ważność po siedmiu dniach
Po 7. dniach ta recepta traci ważność. Leku nie uda się kupić Fot. AdobeStock

 

Cztery terminy ważności recepty od lekarza

Jak wyjaśnia NFZ, co do zasady recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które będą ważne 7, 120 lub 365 dni.  Jednak, żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.

Jak długo ważne są recepty?

  • najmniej czasu jest  na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni
  • recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.
  • Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni
  • Recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok - taką receptę najczęściej otrzymują chorzy przewlekle

Termin ważności recepty. Zasady

Jak wyjaśnia NFZ, recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie można zrealizować, chyba, że lekarz zaznaczy, że jest do realizacji od konkretnej daty.

- Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od ...”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty - wskazuje NFZ

Recepta.jpg
Recepta.jpg

Kiedy recepta jest ważna rok?

Receptę ważną co najmniej rok otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Jest jednak ważne zastrzeżenie, o którym należy pamiętać:

- Jeśli e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od” - zastrzega Fundusz. I dodaje, że przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu, kiedy pacjent po nie przyjdzie, farmaceuta już nie będzie zmniejszał ilości leku.

Ponadto, przy recepcie ważnej na rok, jednorazowo można wykupić zapas leków na 180 dni. Musi też być na niej oznaczone dawkowanie leku, jeśli tej informacji zabraknie - jak podkreśla NFZ - e-receptę wystawioną na 365 dni należy zrealizować w ciągu 30 dni.

I ostatnie ważne zastrzeżenie: jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, pacjent kupuje „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece..

Recepta 2.jpg
Recepta 2.jpg




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze