Sztuczna inteligencja w polskich placówkach medycznych już działa. Oto kilka przykładów

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia03 kwietnia 2022 16:15

Oparte na algorytmach sztucznej inteligencji (AI) innowacje odgrywają coraz większą rolę nie tylko w przemyśle, ale również w polskich placówkach medycznych - wynika z opublikowanego właśnie przeglądu "AI to nie sci-fi".

Sztuczna inteligencja w polskich placówkach medycznych już działa. Oto kilka przykładów
Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana jest w diagnostyce obrazowej FOT. PAP/DPA
 • Sztuczna inteligencja w zdrowiu nie jest sferą planów ani marzeń. To rzeczywistość, a zarazem ogromna szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów - podkreśla Ligia Kornowska, liderka Koalicji AI w zdrowiu
 • W przeglądzie „AI to nie sci-fi” przedstawiono bardzo szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji
 • Znalazła się wśród nich m.in. aplikacja RSQ AI z systemami wspomagania decyzji diagnostycznych dla trzech typów obrazowania medycznego: RTG, tomografii i rezonansu magnetycznego

Informacje o rozwiązaniach AI, korzyściach dla pacjentów, ośrodków medycznych i systemu

Wśród partnerów „AI to nie sci-fi” publikacji są z jednej strony światowi giganci, a z drugiej obiecujące i prężnie działające polskie startupy.

- Nowoczesne rozwiązania to dla lekarzy i pielęgniarek znacznie więcej niż dodatkowe narzędzia pracy, a dla pacjentów to szansa na dłuższe życie i poprawę zdrowia. Nic więc dziwnego, że zorientowane na rozwój i zaspokojenie potrzeb zdrowotnych pacjenta placówki medyczne coraz częściej sięgają po innowacje oparte na sztucznej inteligencji - zaznaczają autorzy opracowania.

Przykłady takich wdrożeń zostały zaprezentowane w przeglądzie „AI to nie sci-fi”. Co ważne, publikacja dostarcza nie tylko informacji o konkretnych rozwiązaniach, ale również o realnych korzyściach dla pacjentów, placówki medycznej, personelu medycznego czy wreszcie dla całego systemu opieki zdrowotnej. Zawiera również wskazówki dla kolejnych wdrożeń.

- Sztuczna inteligencja w zdrowiu nie jest sferą planów ani marzeń. To rzeczywistość, a zarazem ogromna szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów i efektywniejsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. W praktyce oznacza to szybszą i dokładniejszą diagnostykę, wdrożenie właściwego leczenia, a także optymalizację zasobów i kosztów - zauważa inicjatorka przeglądu „AI to nie sci-fi”, liderka Koalicji AI w zdrowiu Ligia Kornowska.

Innowacje, które sprawdzają się w praktyce

W przeglądzie „AI to nie sci-fi” został przedstawiony szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań. Znalazły się wśród nich:

 • Aplikacja RSQ AI z systemami wspomagania decyzji dla trzech typów obrazowania medycznego (RTG, tomografii i rezonansu magnetycznego)
 • Radiato.ai - narzędzie AI wspierające diagnostykę guzów nerek.
 • Zaprezentowano też trzy rozwiązania partnerów firmy Microsoft. Dotyczy to oferowanego przez CancerCenter.ai oprogramowania do ręcznego skanowania preparatów laboratoryjnych, które daje możliwość stworzenia wysokiej jakości obrazu cyfrowego próbki laboratoryjnej i jej analizy również ze wsparciem AI.
 • Kolejne dwa rozwiązanie bazujące na technologii Microsoft to:
  - iSIL-FFR: nowoczesna i nieinwazyjna metoda diagnostyki choroby wieńcowej serca, opracowana i wdrożona przez LifeFlow
  - proponowana przez ApoQlar platforma VSI HoloMedicine, która przekształca obrazy medyczne oraz przebieg pracy klinicznej i edukacji medycznej w interaktywne środowisko trójwymiarowej mieszanej rzeczywistości w oparciu o okulary HoloLens2.

Od pomiaru glukozy do automatycznej detekcji zmian uwapnionych w naczyniach wieńcowych

- To jednak nie wszystko. Na łamach przeglądu „AI to nie sci-fi” zaprezentowano też dwa rozwiązania firmy Abbott. Pierwszym z nich jest system FreeStyle Libre do pomiaru stężenia glukozy w płynie śródtkankowym przy pomocy sensora, a także oparty na chmurze system LibreView, który dostarcza lekarzowi analizy danych zebranych przez FreeStyle Libre - informują eksperci, którzy przygotowali przegląd „AI to nie sci-fi”.

Drugie rozwiązanie firmy Abbott to oprogramowanie Ultreon 1.0, który zawiera algorytmy zaprojektowane przez AI do automatycznej detekcji zmian uwapnionych w obrębie naczyń wieńcowych.

Jako inspiracja zostały również przedstawione trzy rozwiązania brytyjskie, w tym dwa funkcjonujące w Polsce: robot chirurgiczny nowej generacji Versius firmy CMR Surgical, roboty ortopedyczne Navio oraz Cori firmy Smith&Nephew, a także jedno rozwiąznie wykorzystywane przez NHS - Atom5™ firmy Aparito (hybrydowa i zdecentralizowana platforma badań klinicznych, która zbiera wiele punktów danych o wysokiej częstotliwości z materiałów wideo, głosu, urządzeń ubieralnych i ePRO, a następnie analizuje te dane we współpracy z dedykowanym zespołem naukowców).

Zachęta do wdrożenia rozwiązań przez kolejne podmioty

Zaletą przeglądu „AI to nie sci-fi” jest prezentacja danych w skondensowanej i przystępnej formie. Publikacja ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o już stosowanych rozwiązaniach AI w polskiej ochronie zdrowia. To także zachęta do wdrożenia przedstawionych rozwiązań przez kolejne podmioty lecznicze.

- Innowacji w zdrowiu nie sposób przecenić. Partnerzy, z którymi pracowaliśmy nad przeglądem „AI to nie sci-fi”, wyznaczają potrzebny kierunek zmian. Tego trendu nie można zignorować. Wręcz przeciwnie, trzeba wspierać dobre praktyki - podsumowuje Ligia Kornowska.

Przegląd „AI to nie sci-fi” został wydany pod marką zespołu ekspertów wZdrowiu ( we współpracy z Polską Federacją Szpitali oraz Koalicją AI w zdrowiu. Partnerami publikacji są: Abbott, Ambasada Brytyjska, Aparito, ApoQlar, CMR Surgical, Cancer Center, LifeFlow, Microsoft, Radiato.ai, RSQ Technologies, Smith & Nephew oraz Upmedic.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum