Sztuczna inteligencja w medycynie. Co już dzisiaj potrafi?

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia13 listopada 2022 11:59

Już około 2 tysiące szpitali na świecie przy zastosowaniu sztucznej inteligencji diagnozuje pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu. Moim marzeniem jest, aby takie i podobne rozwiązania były stosowane na co dzień w Polsce, przyspieszając i ułatwiając diagnostykę - mówi Jakub Musiałek, prezes Pixel Technology.

Sztuczna inteligencja w medycynie. Co już dzisiaj potrafi?
Jakub Musiałek, prezes Pixel Technology. Fot. PTWP
  • Wykorzystanie big data przy pomocy sztucznej inteligencji umożliwia m.in. znalezienie pacjentów spełniających kryteria włączenia do badań klinicznych
  • Ciekawym rozwiązaniem jest narzędzie porównujące opis wyniku badania obrazowego wykonany przez lekarza z samym obrazem. Sztuczna inteligencja może sugerować inną diagnozę
  • Mamy gotowy algorytm wspomagający proces diagnostyki i leczenia w chorobach neurodegeneracyjnych. Poszukujemy szpitali do pilotażu - mówi Jakub Musiałek, prezes Pixel Technology

Sztuczna inteligencja i big data pomagają w badaniach klinicznych

Jakub Musiałek prezes Pixel Technology wskazuje na potencjał tkwiący zarówno w rozwiązaniach diagnostycznych stosujących algorytmy sztucznej inteligencji, jak i w tych dotyczących analizy dużych zbiorów danych.

Jak zwraca uwagę, na świecie co roku uruchamianych jest prawie 200 tys. badań klinicznych. By można było rozpocząć badanie konieczne jest odpowiednie wyselekcjonowanie pacjentów. W tym celu można wykorzystywać duże zasoby danych - big data, przy pomocy sztucznej inteligencji.

- Musimy wtedy znaleźć pacjenta spełniającego wszystkie kryteria włączenia do badania. W praktyce oznacza to tyle, że mamy np. wskazać pacjenta, który ma standardowej wielkości wątrobę, nie chorował na nowotwór przez ostatnie 3 lata i wchodzi w cykl leczenia.

Nie było dotąd systemu, który pozwalałby szybko odszukać takiego pacjenta. Z algorytmami sztucznej inteligencji jesteśmy w stanie to zrobić, analizując nawet miliony rekordów - mówi Jakub Musiałek.

Tak sztuczna inteligencja wspiera diagnostykę i leczenie

Ciekawym rozwiązaniem jest narzędzie porównujące opis wyniku badania obrazowego wykonany przez lekarza z samym obrazem.

- Nasz algorytm sztucznej inteligencji analizując obraz może na przykład nie zgodzić się z diagnozą lekarza oceniającego, że nie ma przewężeń w naczyniach. System podpowiada lekarzowi rozwiązanie, gdy uważa - w oparciu o sztuczną inteligencję analizującą dane - że jest inaczej - opisuje Jakub Musiałek.

Rozwijanie sztucznej inteligencji to jednak żmudny proces, wymagający współpracy ze strony szpitali.

- Szukamy teraz trzech szpitali, z którymi moglibyśmy poprowadzić pilotaż narzędzia z algorytmem do analizy obrazu mózgu u pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi. Algorytm jest gotowy. Analizuje informacje o liczbie i rozległości zmian zachodzących w mózgu. To jest rozwiązanie, która działa z sukcesem w jednym szpitalu. Wspomaga proces leczenia, oceniając czy zastosowanie leków okazało się skuteczne.

Jak podkreśla Jakub Musiałek dodatkowym atutem analizy wyników badań diagnostycznych prowadzonych przy zastosowaniu sztucznej inteligencji jest wyraźna oszczędność czasu przeznaczanego na uzyskanie wniosków.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2022 r.).Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum