Szpitalom trudno pozyskać informatyków. Rozwiązaniem jest centralizacja usług IT

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia21 listopada 2022 08:32

Dla szpitali znalezienie informatyków do pracy w tych placówkach jest równie trudne, jak pozyskanie kadr medycznych. Tu pewnym rozwiązaniem może być tworzenie centrów usługowych IT pracujących dla wielu szpitali - mówi Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia z Pentacomp SA.

Szpitalom trudno pozyskać informatyków. Rozwiązaniem jest centralizacja usług IT
Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia, Pentacomp. Fot. PTWP
  • Przy problemach szpitali z pozyskaniem informatyków na rynku pracy pewnym rozwiązaniem jest centralizacja usług IT - uważa Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia z Pentacomp SA
  • Są to usługi z zakresu telekomunikacji, podstawowych zabezpieczeń systemowych, jak również cyberbezpieczeństwa, usługi przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej
  • Scentralizowanie kompetencji pozwala szpitalom nie tylko na uzyskanie dobrej jakości usługi podstawowych, ale uwalnia też czas informatyków pracujących na poziomie szpitala
  • Mogą skoncentrować się na rozwiązywaniu problemów personelu medycznego związanych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych i na integracji systemów

Centra kompetencyjne IT dla szpitali

- Przy problemach szpitali z pozyskaniem informatyków na rynku pracy pewnym rozwiązaniem jest centralizacja kompetencji. Mamy już w tej chwili w Polsce przykłady z dwóch województw - wielkopolskiego i małopolskiego, gdzie powstają tzw. centra kompetencyjne IT dla szpitali. Zajmują się świadczeniem wspólnych usług informatycznych dla wielu placówek - wskazuje Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. e-zdrowia, z Pentacomp SA

Są to usługi z zakresu telekomunikacji, podstawowych zabezpieczeń systemowych, jak również cyberbezpieczeństwa, ale także usługi związane np. z centralnym przechowywaniem elektronicznej dokumentacji medycznej.

Centra kompetencyjne IT dla szpitali są rozwijane w ramach platform regionalnych, finansowane ze środków unijnych przeznaczonych na regionalne programy operacyjne.

To rozwiązanie pozwala zatrudnić najlepszych informatyków w jednym miejscu, by obsługiwali wiele placówek na raz. Zwykle jeden szpital nie jest w stanie zaoferować na tyle atrakcyjnych warunków pracy i finansowych, by zachęcić informatyka o szerokich kompetencjach do pracy w placówce ochrony zdrowia. Natomiast optymalizacja wielu baz danych jest już atrakcyjnym wyzwaniem dla takich specjalistów - mówi Marcin Węgrzyniak.

Dodaje: - Zatem centralizacja kompetencji w oparciu tworzenie centrów doskonałości IT, to jest jeden z kierunków, który powinien być realizowany w najbliższych latach.

 

 Szpitalne systemy informatyczne można lepiej wykorzystać

- Poza tym scentralizowanie kompetencji pozwala szpitalom nie tylko na uzyskanie dobrej jakości usługi podstawowych jak backup, bezpieczeństwo, usługi telekomunikacyjne. Uwalnia czas informatyków pracujących na poziomie szpitala, by swoje działanie mogli skoncentrować na jak najefektywniejszym wykorzystaniu systemów informatycznych przez placówkę.

Takie podejście do pracy informatyków szpitalnych pozwala rozwiązywać więcej problemów personelu medycznego związanych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych i informatyzować kolejne obszary działalności placówki medycznej. Dotyczy to m.in. integracji między np. systemem szpitalnym czy systemem magazynowym czy laboratoryjnym w taki sposób, by były jak najbardziej przydatne dla użytkowników - uważa Marcin Węgrzyniak.

W tej chwili jednym z najczęściej zgłaszanych problemów przez kadrę medyczną jest właśnie to, że systemy wykorzystywane w placówkach nie do końca odpowiadają oczekiwaniom. Często też pewne funkcjonalności są dostępne w systemach, ale placówki nie wiedzą, jak je wykorzystywać. Stąd potrzeba skoncentrowania działań informatyków szpitalnych na tych zakresach.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2022 r.).

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum