Szpital miejski w Elblągu otrzymał opaski, które pomogą w monitorowaniu stanu chorych na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2020 14:02

Szpital miejski w Elblągu otrzymał 50 opasek, które będą monitorowały stan pacjentów chorych z COVID-19 i przebywających na oddziałach zakaźnych tego szpitala. Opaski będą mierzyły m.in. saturację, dzięki czemu pozwolą na ograniczenie kontaktu personelu z osobami chorymi.

Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Opaski dla chorych, nazywane opaskami życia, trafią na oddział zakaźny elbląskiego szpitala miejskiego, na oddział pulmonologiczny i ginekologiczno-położniczy. Gumowe, łatwe do dezynfekowania opaski będą mierzyły temperaturę, saturację i puls pacjentów, a ich pomiary będą trafiały bezpośrednio do komputerów personelu medycznego.

- Pomoże to nam ograniczyć kontakt personelu z pacjentami a gdy coś niepokojącego będzie się działo, co zasygnalizuje opaska, personel oczywiście będzie miał kontakt z chorym. Opaski nie zastąpią lekarzy - powiedział na konferencji prasowej dyrektor szpitala w Elblągu Mirosław Gorbaczewski.

Opaski to pomysł polskiego start-upu, ich przekazanie szpitalowi w Elblągu sfinansowało PZU. Wiceprezes PZU Życie Dorota Macieja powiedziała, że w sumie do polskich szpitali leczących chorych na koronawirusa trafi 900 "opasek życia". "Elbląg jest pierwszym szpitalem, któremu przekazujemy te opaski, czekamy na opinie, jak się sprawdzały i będziemy je przekazywać kolejnym placówkom" - powiedziała Macieja.

"Opaski życia" powstały z myślą o seniorach, pierwotnie były tak zaprogramowane, że monitorowały m.in. upadek osoby, która je nosiła i podawały jej lokalizację. Te funkcje nie są potrzebne w przypadku osób leżących w szpitalu dlatego opaski przeprogramowano tak, nie podawały zbędnych informacji, dzięki czemu wydłużył się ich czas działania. Opaski przekazane lecznicy w Elblągu będą ładowane co 3 dni.

Obecnie w szpitalu w Elblągu leczone są 4 osoby z potwierdzonym zakażeniem COVID-19, w sumie w tej placówce było dotąd 9 chorych. Diagnostykę w kierunku koronawirusa wykonano w tej placówce dotąd 800 osobom. 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum