×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

System w przychodniach POZ padł. CeZ: Przywróciliśmy poprawność działania

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP25 stycznia 2022 06:57Aktualizacja: 25 stycznia 2022 07:08

Ogromne zamieszanie i problemy techniczne miały miejsce wczoraj w przychodniach POZ. Jak alarmowali lekarze nie działały e-skierowania, e-recepty oraz system kierowania na testy. Centrum e-Zdrowia potwierdziło w poniedziałek popołudniu, że prawidłowe działanie systemu EWP po porannych problemach zostało przywrócone.

System w przychodniach POZ padł. CeZ: Przywróciliśmy poprawność działania
System EWP został już naprawiony. Fot. AdobeStock
  • W godzinach porannych 24 stycznia w przychodniach POZ występowały ogromne problemy techniczne z Platformą P1, która obsługuje m.in. skierowania na badania w kierunku koronawirusa
  • Lekarze PPOZ zwrócili się do premiera z prośbą o pomoc w tej sprawie, o czym napisali w oficjalnym liście do Mateusza Morawieckiego
  • - Przywróciliśmy poprawność działania systemów i obecnie nie odnotowujemy już żadnych opóźnień - wyjaśniła kierownik Wydziału Komunikacji Korporacyjnej CeZ Joanna Zaręba

Problemy z Platformą P1 w przychodniach zgłoszone przez lekarzy

Lekarze PPOZ w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego poinformowali, że w poniedziałek od wczesnych godzin porannych występują problemy z Platformą P1 obsługującą m.in. skierowania na badania w kierunku SARS-CoV-2.

- W związku z piątą falą COVID-19, która to przetacza się w tej chwili przez Polskę, oprócz problemów już zgłoszonych przez środowisko, dotyczących braków kadrowych, trudności organizacyjnych, informujemy, iż w dniu dzisiejszym prace placówek medycznych podstawowej opieki zdrowotnej paraliżuje całkowita niewydolność Platformy P1. Od godzin wczesno porannych nie można wygenerować skierowania na wymaz w kierunku SARS-CoV-2, zgłosić testu itd. - wskazali lekarze PPOZ.

Zwrócili się do premiera z prośbą o interwencję w tej sprawie.

System EWP został naprawiony

Jak przekazała PAP kierownik Wydziału Komunikacji Korporacyjnej CeZ Joanna Zaręba, system EWP powinien już działać bez opóźnień.

- W związku ze wzmożonym ruchem w systemie EWP, spowodowanym nasilającą się 5. falą pandemii COVID-19, zaobserwowaliśmy w godzinach przedpołudniowych problemy w tym systemie. Przełożyły się one na czasowe opóźnienia w części systemów, których usługi są powiązane z EWP, np.: system e-zdrowie (P1). Przywróciliśmy poprawność działania systemów i obecnie nie odnotowujemy już żadnych opóźnień - przekazała Zaręba.

Paraliż w przychodniach 

Przypomnijmy, od rana 24 stycznia lekarze alarmowali o trudnościach związanych z funkcjonowaniem Platformy P1. Jak zaznaczyło Porozumienie Zielonogórskie, system uniemożliwił codzienną pracę lekarzy.

- Dziś w POZ walczymy z niedziałającymi usługami e-recept, e-skierowań, zleceń na testy na koronawirusa. Tracimy wiele czasu na to. Ale od przyszłego poniedziałku dodatkowo będziemy mieli kumulację pacjentów COVID-19 z trzech dni, bez możliwości przeniesienia porad na inny dzień - napisał na Twitterze Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Porozumienie Zielonogórskie 26 stycznia organizuje konferencję prasową dotyczącą zmian w POZ i wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze