×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

System informatyczny ułatwia lekarzom zdalny kontakt z zakażonym pacjentem w izolatce

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia, materiały prasowe14 grudnia 2021 12:00

Dzięki systemowi informatycznemu placówka American Heart of Poland w Bielsku-Białej rozwiązała problem dotyczący braku możliwości zdalnego kontaktu z pacjentem przebywającym w izolatce.

System informatyczny ułatwia lekarzom zdalny kontakt z zakażonym pacjentem w izolatce
Informatyzacja ułatwia kontakt z zakażonym pacjentem PAP/KEYSTONE
  • Ze względu na pandemię w oddziale kardiologii American Heart of Poland w Bielsku-Białej została wydzielona izolatka dla pacjentów zarażonych koronawirusem
  • Dodatkowo, na terenie szpitala zostały uruchomione kontenery do pobierania wymazów.
  • Problemem okazał się brak możliwości zdalnego kontaktu z pacjentem w izolatce (lub w kontenerach). Został rozwiązany dzięki systemowi informatycznemu

Każdorazowy kontakt z chorym przebywającym w bielskim oddziale American Heart of Poland w izolacji (z powodu zakażenia SARS-CoV-2) wymagał od personelu przejścia do izolatki i przebrania w specjalne kombinezony. W przypadku kontenerów do pobierania wymazów, każdy taki wymaz połączony był z wywiadem przeprowadzonym przez lekarza. Medycy musieli wchodzić do kontenerów, również przebrani w kombinezony ochronne.

Połączenie audio-wideo pomiędzy personelem szpitala a pacjentem

Problem został rozwiązany dzięki systemowi ElodiaMonitor, przeznaczonemu dla podmiotów ochrony zdrowia. Jest to system informatyczny, pozwalający na nawiązanie połączenia audio-wideo pomiędzy personelem szpitala a pacjentem.

Rozwiązanie składa się z końcówki mobilnej w postaci smartfona z zainstalowaną aplikacją APA oraz stanowiska dla personelu, które korzysta z aplikacji WWW, uruchamianej w przeglądarce Chrome lub Edge. Końcówki mobilne zostały zainstalowane w specjalnych uchwytach przy łóżkach pacjentów (oraz przy fotelach w kontenerach do pobierania wymazów). Stanowiska dla personelu zostały uruchomione na komputerach w punkcie pielęgniarskim oraz dyżurce lekarskiej.

Nawiązanie połączenia nie wymagało od pacjenta żadnej aktywności, ponieważ aplikacja pracowała 
w trybie auto-answer (po pierwszym sygnale połączenie nawiązywane było automatycznie). Dodatkowo pacjenci (czy to przebywający w izolatce czy w kontenerach) mogli za pomocą aplikacji zgłosić do personelu prośbę o kontakt.

Dzięki temu personel medyczny w dowolnym momencie może skontaktować się z pacjentem bez konieczności przechodzenia do izolatki lub kontenera. Sam pacjent mógł w łatwy i szybki sposób poprosić o kontakt z personelem.

Czytaj też: Telemedycyna gromadzi potężne zasoby danych. Idą za pacjentem? Na to jeszcze poczekamy

E-recepta. Będą zmiany? Lekarze chcą wprowadzić nowe rozwiązanie

Wdrożenie nie komplikowało pracy oddziału

- Sam proces instalacji i wdrożenia nie komplikował pracy oddziału, był szybki i bezproblemowy. Do uruchomienia systemu nie była konieczna żadna ingerencja w infrastrukturę informatyczną ośrodka. Stanowiska dla personelu zostały uruchomione na komputerach zastanych, które rozbudowano jedynie o peryferia do transmisji mediów - tłumaczy Robert Czarlewski, business development manager w APA Group (dostawca systemu).

- Kiedy stanowisko personelu uruchamiane było na komputerze przenośnym, w ogóle nie istniała konieczność instalowania dodatkowego sprzętu. Do pracy systemu (końcówek dla personelu) nie było konieczne instalowanie dodatkowego oprogramowania. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku końcówek dla pacjentów - telefony wyposażone były w karty SIM, zatem nie korzystały z sieci internetowej szpitala - zaznacza Czarlewski.

Czytaj też:

Informatyzacja. Szpitale nie muszą jedynie kupować rozwiązań tworzonych przez firmy informatyczne

Informatyzacja ochrony zdrowia. "Są pieniądze na sprzęt, ale brakuje na jego utrzymanie"

Dotarcie do komputera i zalogowanie się nadal bywa dla lekarzy czasochłonne

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze