Świętokrzyski NFZ otrzymał ponad 1,7 mln zł na wdrożenie e-zwolnień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2018 13:38

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał ponad 1,7 mln zł na wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich w regionie. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zakup sprzętu komputerowego oraz szkolenia dla lekarzy - poinformowała w środę (7 listopada) dyrektor oddziału Małgorzata Kiebzak.

Świętokrzyski NFZ otrzymał ponad 1,7 mln zł na wdrożenie e-zwolnień
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe zwolnienia będą mogły być wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. awarii systemu. Ministerstwo Zdrowia na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i szkoleń dla lekarzy POZ (za które odpowiedzialne będą wojewódzkie oddziały NFZ), w związku z informatyzacją i e-zwolnieniami, przeznaczyć ma 50 mln zł.

Kiebzak podczas środowej konferencji prasowej w Kielcach poinformowała, że z tej puli świętokrzyski oddział NFZ otrzymał 1 mln 772 tys. zł.

- Jest to kwota, która zostanie przekazana dla lekarzy POZ, którzy będą zobowiązani również wystawiać te e-zwolnienia i kwoty te zostaną podzielone zgodnie z zarządzaniem prezesa NFZ, które się ukazało w bieżącym tygodniu i trafią do lekarzy. Będzie to kwota, która będzie ograniczona - 3,5 tys. zł na jednego lekarza - przy czym dla jednej placówki może być to kwota dla czterech lekarzy, nie więcej niż w czterech miejscach udzielania świadczeń - powiedziała Kiebzak.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki podkreślił, że wprowadzenie zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej jest "wejściem w nowy okres". Jak dodał, powrót do papierowej formy będzie możliwy tylko i wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

- Ustawa dopuszcza w awaryjnych sytuacjach - np. gdy mamy do czynienia z awarią systemu informatycznego, ale to są sytuacje wyjątkowe, muszą być uzasadnione szczególnymi powodami - mówił Zieleniecki.

Podkreślił, że w przypadku wystawianych zwolnień lekarskich w formie papierowej, zdarzało się czasem tak, że pracodawca przez kilka dni mógł nie wiedzieć, że jego pracownik posiada taki dokument.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomniała, że wiosną stopień zaawansowania wystawianych w regionie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej nie wyglądał ciekawie - w marcu udział e-zwolnień wyniósł 10,94 proc. - Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy w średniej krajowej, to oznacza, że jest dobrze - zaznaczyła wojewoda.

W woj. świętokrzyskim uprawnionych do wystawiania zwolnień jest 3 953 lekarzy. Do tej pory 59 proc. z nich co najmniej raz wystawiło zwolnienie w formie elektronicznej.

Według danych ZUS, najwięcej e-zwolnień w stosunku do tradycyjnych zaświadczeń lekarskich wystawiono w październiku w województwach zachodniopomorskim (59,4 proc.), mazowieckim (56,9 proc.) i podlaskim (55,7 proc.). Najmniej - w woj. lubuskim (33 proc.), lubelskim (35,5 proc.) i wielkopolskim (35,9 proc.). W woj. świętokrzyskim w formie elektronicznej wystawiono 47,1 proc. zwolnień lekarskich.

Czytaj: Od 1 grudnia zwolnienia tylko elektronicznie. Lekarze rodzinni: termin jest nierealny 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum