Świat: spamerzy wykorzystują globalną panikę

Autor: Dziennik Internautów/Rynbek Zdrowia • • 30 kwietnia 2009 12:04

Złodzieje danych i spamerzy już wykorzystują panikę związaną z wirusem świńskiej grypy. Zewsząd zasypują nas zarówno prawdziwe, jak i fałszywe doniesienia o wirusie H1N1. Jak nie dać się wprowadzić w błąd?

Od kilku dni zasypują nas coraz bardziej niepokojące informacje na temat rozprzestrzeniania się świńskiej grypy i nowych przypadków zachorowań. Tymczasem już w poniedziałek do wielu internautów trafił spam z informacją o rzekomych lekach mających pomóc w razie zakażenia się wirusem oraz aptekach oferujących remedium. Oczywiście wiele z adresów podanych w tych e-mailach prowadzi do fałszywych stron. Działania mają na celu kradzież danych kart kredytowych lub danych firm. Aplikacja antywirusowa i antyspamerska McAfee oszacował, że e-maile dotyczące świńskiej grypy stanowiły w poniedziałek 4proc.wszystkich spamerskich wiadomości.

Wielu zaniepokojonych internautów przegląda internet w poszukiwaniu wiarygodnych informacji. By nie dać się wprowadzić w błąd, serwis CNET poleca przeglądanie następujących źródeł:

• The Centers for Disease Control (CDC) - gromadzone są tam informacje na temat wybuchu ognisk choroby, publikowany jest także podcast, stworzony przez lekarzy pokazujący, jakie środki ostrożności należy podjąć i jak się zachować w sytuacji podejrzenia zachorowania.
• Wikia - pomaga zrozumieć, czym jest i jak się objawia świńska grypa.
• Na jednej z map serwisu Google Map zaznaczane są przypadki stwierdzonych zachorowań i ognisk wirusa. Dodatkowo podawane są informacje na temat stanu zdrowia podejrzanych o zachorowanie osób oraz obszary świata, których nie zaleca się odwiedzać.
• Timeline H1N1 - zawiera dokładny, codzienny opis miejsc, gdzie pojawił się wirus H1N1, oraz mapę z "wirusowym podziałem" na: przypadki potwierdzone po śmierci, przypadki potwierdzone i hospitalizowane oraz przypadki niepotwierdzone i podejrzane.
• Healthfinder jest stroną rządu amerykańskiego z informacjami dotyczącymi dziedziny zdrowia publicznego. Podaje sprawdzone, najnowsze informacje dotyczące wirusa H1N1.
• WebMD oferuje informacje na temat objawów i profilaktyki oraz „FAQ świńskiej grypy”.
• Światowa Organizacja Zdrowia jest najbardziej wiarygodnym źródłem, często aktualizowanym. Przedstawia informacje na temat już stwierdzonych ognisk oraz miejsc, do których wirus może trafić w najbliższym czasie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum