Superkomputer IBM zostanie wykorzystany w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2015 11:16

Amerykański koncern informatyczny IBM planuje wykorzystać moce obliczeniowe superkomputera Watson do analizowania danych zbieranych m.in. przez mobilne aplikacje zdrowotne. Dzięki temu naukowcy zyskają nowe narzędzie do prewencji i walki z chorobami.

Superkomputer IBM zostanie wykorzystany w ochronie zdrowia
Fot. Archiwum

Nowe przedsięwzięcie IBM ma na celu dostarczenie internetowej platformy dla firm zajmujących się ochroną zdrowia, dzięki której będzie możliwa analiza danych oraz pozyskiwanie informacji na temat kierunku rozwoju badań i szczegółów dotyczących przebiegu leczenia.

Koncern zapewnia, że będzie chronił anonimowości osób, których dane zostaną przekazane do analizy. Informacje mają być pobierane nie tylko ze smartfonów, ale także z innych urządzeń, takich jak np. inteligentne opaski wykorzystywane podczas treningów fizycznych.

To nie jedyny projekt firmy dotyczący zdrowia. IBM współpracuje także z firmą Johnson & Johnson nad "inteligentną" aplikacją przeznaczoną dla pacjentów przechodzących rekonwalescencję po operacjach, a wraz z Medtronic tworzy programy pomagające osobom chorym na cukrzycę m.in. w pomiarach poziomu glukozy.

Natomiast Apple zastosuje rozwiązania IBM w swoich aplikacjach zdrowotnych, dostępnych m.in. w smartfonach iPhone. Programy koncernu z Cupertino pomagają za pośrednictwem telefonu w zbieraniu i analizowaniu podstawowych danych zdrowotnych.

System IBM Watson ma bardzo szerokie możliwości analityczne. Superkomputer otrzymał nazwę na cześć założyciela firmy - Thomasa J. Watsona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum