Studenci z Krakowa i Warszawy stworzyli aplikację dla psychoterapeutów

Autor: UJ/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2018 09:38

Aplikacja Therapify stworzona przez studentów i absolwentów dwóch krakowskich i jednej warszawskiej uczelni ma ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem a psychoterapeutą i opiekunami chorego.

Studenci z Krakowa i Warszawy stworzyli aplikację dla psychoterapeutów
Premierę aplikacji zaplanowano na marzec 2019 r. Fot. John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Therapify to aplikacja mobilna, wspomagająca leczenie osób z depresją - podaje w informacji prasowej Kinga Mieszaniec- Nowak z biura prasowego UJ.

Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong - absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów: Uniwersytetu Jagiellońskiego (Barbara Trepkowska), Akademii Górniczo-Hutniczej (Jan Pluta) oraz  Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Warszawie (Damian Markowski).

- Liczymy na to, że dzięki naszej pracy uda nam się wzmocnić profilaktykę oraz efektywność leczenia, a także przyczynić się do zwalczenia   tabu wokół chorób psychicznych - mówi o pracy swojej oraz kolegów i koleżanek Łukasz Pstrong.

Aplikacja Therapify ma umożliwić i ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem, a terapeutą i opiekunami chorego, monitorując samopoczucie, poziom lęku, czy aktywność osoby w czasie trwania terapii prowadzonej w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT).

Pacjent używający Therapify określi samopoczucie, mierząc je w skali od 1 (bardzo źle) do 6 (bardzo dobrze). Podobnie będzie opisywany lęk, czyli: "brak lęku", "niski", "średni", "wysoki".

- Dodatkowo, jeśli chory przestanie wprowadzać dane, będzie to wyraźny sygnał dla bliskich, że może dziać się z nim coś złego. Taki przypadek powinien zaalarmować opiekunów, którzy mogą sprawdzić, czy osoba korzystająca z aplikacji nie potrzebuje pomocy - tłumaczy Łukasz Pstrąg.

Jak podano w informacji prasowej, platforma Therapify będzie skierowana bezpośrednio do terapeutów, którzy następnie mogą bezpłatnie udostępniać ją swoim pacjentom. Przez cały czas projektowania rozwiązania, zespół Therapify prowadził stałe konsultacje z kilkoma ośrodkami terapii, by rozwiązanie w jak największym stopniu odpowiadało realnym potrzebom.

Premierę aplikacji zaplanowano na marzec 2019 roku. Będzie ją można pobrać na systemy iOS i Android. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum