Śląski Klaster ICT - pomysł na integrację e-zdrowia

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2013 15:13

Nie ma na razie w Polsce systemu, który na poziomie regionalnym potrafiłby zintegrować wszystkie istniejące platformy związane z e-zdrowiem. W przyszłości chcielibyśmy ją stworzyć, by połączyła wszystkie zinformatyzowane jednostki działające w województwie śląskim - mówił Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego podczas poniedziałkowej (25 listopada) Konferencji Śląskiego Klastra ICT - Ochrona zdrowia w inteligentnym mieście.

Śląski Klaster ICT - pomysł na integrację e-zdrowia

Jak tłumaczył wicemarszałek, przyszłość technologii komunikacyjno-informatycznych w tzw. e-zdrowiu, to m.in. najbardziej powszechna dzisiaj telekardiologia, ale także cała sfera monitorowania rehabilitacji pacjentów czy wreszcie systemy teleinformatyczne pozwalające nadzorować stan zdrowia pacjenta w domu.

Głównym wątkiem poniedziałkowej konferencji była spójność programowa strategii rozwoju województwa ślaskiego 2020+ z ideą Smart City - inteligentnego zespołu miast, wspieranej propozycjami Śląskiego Klastra.

- Chcielibyśmy w przyszłości zrealizować to co dzisiaj projektujemy w ramach Śląskiego Klastra ICT, tak aby Śląsk nadał ton w szerokiej skali procesom teleinformatycznym w medycynie. To wiąże się także z rozwojem województwa śląskiego, gdzie urbanizacja jest największa, bo tutaj aż 75 procent mieszkańców województwa mieszka w miastach - mówił marszałek Kleszczewski.

- Obecny wiek to czas wielkiej urbanizacji, a miasta które interesują się inteligentnymi rozwiązaniami (smart) są w stanie budować konkurencyjną pozycję i przyciągać kapitał ludzki, przedsiębiorców i inwestorów - mówił Andrzej Goleń z firmy Inforg, przebliżający uczestnikom konferencji ideę inteligentnego miasta.

Jak dodał dzisiaj w miastach, które interesują się inteligentymi rozwiązaniami mieszka prawie 70 proc. populacji Europy. Ma to istotne znaczenie, gdyż w miastach najłatwiej budować sieci teleinformatyczne. Celami miast typu smart jest  wysoka jakość życia mieszkańców, powszechna dostępność do usług publicznych o wysokim standardzie, wysoki poziom wykształcenia i umięjętności oraz nowoczesna gospodarka.

Strategią Śląskiego Klastra ICT w województwie śląskim będzie utworzenie silnej i stabilnej organizacji potrafiącej sprostać wymaganiom z zakresu informatyki, telekomunikacji i inżynierii projektów.

Obecnie śląski klaster zrzesza 32 członków, w tym trzy uczelnie wyższe, dwa instytuty badawcze, 24 przedsiębiorstwa i dwie jednostki otoczenia biznesu. Opracował między innymi interoperacyjne systemy informatyczne pozwalające na efektywne i bezpieczne zarządzanie wrażliwymi danymi medycznymi oraz jednostakmi służby zdrowia na poziomie regionu.

Przedmiotem tego ostatniego projektu są systemy, kompatybilne na poziomie regionu z centralną Platformą P1 oraz systemy do monitorowania i nadzoru właścicielskiego sieci jednostek służby zdrowia. Został on zgłoszony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ślaskiego na lata 2014-2010.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum