Skok Polski w rankingu e-partycypacji ONZ m.in. dzięki informatyzacji ochrony zdrowia

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 21:54

Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji ONZ. Do szybkiego awansu przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Skok Polski w rankingu e-partycypacji ONZ m.in. dzięki  informatyzacji ochrony zdrowia
Fot. archiwum

Rekordowy wzrost liczby użytkowników IKP zanotowało w 2020 r. Obecnie jest ich ponad 4,7 mln wobec zaledwie 850 tys. na początku 2020 r. Tylko w okresie październik-listopad nastąpił przyrost liczby nowych kont o 1 mln.

Od 8 stycznia 2021 roku placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. W pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań, lekarze wystawili ich blisko 2,5 mln. Średnio dziennie do systemu e-zdrowie wpływa niemal 150 tys. tego rodzaju elektronicznych dokumentów.

Od początku ubiegłego roku lekarze wystawiają tylko zdalne e-recepty. W formule elektronicznej korzystamy także ze zwolnień lekarskich.

- Utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla informatyzacji ochrony zdrowia. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić możliwość zamawiana e-recept przez Internetowe Konto Pacjenta dla osób chorych przewlekle oraz centralną e-rejestrację - komentuje w podsumowaniu pierwszego miesiąca funkcjonowania e-skierowania Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

W ciągu ostatnich dwóch lat Polska awansowała w rankingu e-partycypacji z 31. pozycji na 9.

- Skok Polski w rankingu wynika między innymi z zaawansowanego ucyfrowienia relacji pacjent - służba zdrowia - mówi Tomasz Kupfer z firmy S&T, która współtworzyła i utrzymuje Internetowe Konto Pacjenta dla Centrum e-Zdrowie.

Zaznacza: - Gdyby obecna sytuacja pandemiczna zastała nas bez e-recepty i e-skierowania - system podstawowej opieki medycznej prawdopodobnie by się załamał.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum