Sieć szpitali stanowi również wyzwanie dla branży informatycznej

Autor: Paweł Kielc • • 05 czerwca 2017 05:55

Co wprowadzanie tzw. sieci szpitali oznacza dla użytkowników i dostawców systemów informatycznych w sektorze ochrony zdrowia? Na to pytanie odpowiada Paweł Kielc, dyrektor Działu Rozwiązań Szpitalnych Asseco Poland.

Sieć szpitali stanowi również wyzwanie dla branży informatycznej
Paweł Kielc, dyrektor Działu Rozwiązań Szpitalnych Asseco Poland

W zakresie zmian dla dostawców IT i szpitali pierwszym wyzwaniem jest już trwający proces łączenia szpitali, aby mogły wejść na wyższy poziom zabezpieczenia zdrowotnego.

Formalne połączenie jednostek to uchwała organu założycielskiego i wpis w KRS, natomiast od strony organizacyjnej i informatycznej to znacznie bardziej złożony proces. Obejmuje on uzgodnienie wszelkich regulaminów oraz nowej struktury organizacyjnej, a także migracje danych do wspólnych baz w części medycznej, a także administracyjnej.

Takie działania wymagają dużego zaangażowania w krótkim czasie zarówno po stornie łączących się szpitali, jak i po stronie dostawców IT.

Drugim aspektem jest dostosowanie systemów do nowego sposobu finansowania świadczeń. Tutaj problem jest poważniejszy, bo obecnie dyrektorzy szpitali i dostawcy systemów IT nie znają szczegółów związanych z tym, jak dane będą sprawozdawane, rozliczane itp. Dostosowanie systemów IT wymaga czasu, aby przeanalizować akty wykonawcze oraz przygotować i przetestować rozwiązania.

Biorąc pod uwagę fakt, że sieć szpitali ma ruszyć od października, największym wyzwaniem przed dostawcami IT będzie krótki czas na dostosowanie do zmian, których jeszcze nie znamy. Przy czym podkreślić należy, że dostosowanie i przetestowanie oprogramowania będzie dotyczyć „dwóch stron”, czyli oprogramowania płatnika oraz oprogramowania świadczeniodawców.

To stanowi dodatkowe wyzwanie, ale także ryzyko w kontekście obecnego braku szczegółów planowanego sposobu sprawozdawania i rozliczeń świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum