Sejm: kluby pozytywnie o projekcie ustawy o e-receptach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2018 16:40

Wszystkie kluby parlamentarne pozytywnie wypowiedziały się o projekcie ustawy o e-receptach. Według posłów proponowane zmiany przyczynią się m.in. do zmniejszania kolejek w służbie zdrowia. Posłowie opozycji krytykowali szybkie tempo prac nad nowelizacją i brak konsultacji publicznych.

Sejm: kluby pozytywnie o projekcie ustawy o e-receptach. Fot. Fotolia

W środę (28 lutego) w Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie rządowego projektu w sprawie recept elektronicznych. Przewiduje on m.in., że e-recepty będą mogły być wystawiane nie tylko podczas wizyty w gabinecie lekarskim, ale także podczas konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

W debacie sejmowej wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie opowiedziały się za proponowanymi zmianami.

Andrzej Sośnierz (PiS) pozytywnie ocenił sposób wdrażania ustawy poprzez pilotaż. Podkreślił, że projekt ustawy zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań, które są "przyjazne dla osób starszych". Dodał, że wystawienie recepty poprzez system elektroniczny odciąży pacjentów od "często niepotrzebnych wizyt w zakładach opieki zdrowotnej".

Jednocześnie zwrócił uwagę, że osoby starsze mogą mieć problem z obsługą elektroniczną, jednak - jak dodał - podczas pilotażu wszystkie rozwiązania będą "przetestowane". Sośnierz w imieniu klubu PiS zarekomendował przyjęcie ustawy.

Pozytywnie na temat proponowanych zmian wypowiedziała się również posłanka PO Beata Małecka-Libera. W imieniu klubu podkreśliła, że proponowane rozwiązania są oczekiwane zarówno przez środowisko medyczne, jak i pacjentów. Wśród korzystnych zmian wymieniła m.in. przepisy mające uszczelnić system dystrybucji leków.

Małecka-Libera miała natomiast zastrzeżenia co do trybu wprowadzenia projektu ustawy i braku konsultacji społecznych. W tym kontekście wymieniła m.in. brak stanowiska Naczelnej Izby Lekarskiej. Posłanka PO zastanawiała się również, czy system informatyczny jest dostatecznie przygotowany do przeprowadzenia pilotażu. Platforma Obywatelska zdecydowała się poprzeć projekt ustawy.

Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) ocenił, że proponowany projekt ustawy jest "krokiem we właściwym kierunku". Podkreślił, że na nowelizacji skorzystają przede wszystkim pacjenci. Dodał, że e-recepty to "niewielki krok w kierunku zupełnego zinformatyzowania systemu ochrony zdrowia". Klub Kukiz'15 zapowiedział poparcie dla projektu.

Radosław Lubczyk (N) ocenił, że ustawa wprowadzająca e-receptę jest potrzebna. Jak mówił, projekt może przyczynić się m.in. do ograniczenia długich kolejek, wyeliminowania problemu nieczytelnych recept, oraz problemu wydawania niewłaściwych leków przez apteki. Lubczyk dodał, że wprowadzanie e-recepty to "oszczędność pieniędzy oraz czasu, który lekarz będzie mógł poświęcić pacjentom". Nowoczesna zapowiedziała głosowanie za projektem.

Krystian Jarubas (PSL-UED) podkreślił, że proponowane zmiany, są w dzisiejszych czasach "koniecznością". Takie rozwiązania w jego ocenie wyeliminują problemy związane m.in. z brakiem podpisu lub pieczątki na recepcie. Projekt pozwoli również sprawdzić historię choroby pacjenta on-line.

Za przyjęciem projektu ustawy opowiedziało się także koło poselskie Wolni i Solidarni. Małgorzata Zwiercan (WiS) zwróciła uwagę, że pilotaż jest pogłębioną wersją konsultacji społecznych. Oceniła, że działania resortu zdrowia są dobre, a poprzez pilotaż uda się uniknąć wielu błędów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum