×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sebastian Błaźniak o roli elektronicznych systemów zarządzania dokumentacją medyczną

Autor: JAS • Źródło: Rynek Zdrowia28 marca 2023 15:10

Przypadki zaszyfrowania przez hakerów danych pacjentów są skandaliczne i nie powinny już mieć miejsca. Systemy informatyczne muszą być bezpieczne — mówi nam Sebastian Błaźniak, prokurent firmy Nexus Polska.

Sebastian Błaźniak o roli elektronicznych systemów zarządzania dokumentacją medyczną
Wygodny interfejs oprogramowania pomaga medykom oszczędzić czas. Fot. Rynek Zdrowia
  • Skończyły się czasy, w których dokumentacja medyczna przechowywana jest w zapieczętowanych kopertach. Dziś medycy podejmują decyzje o leczeniu pacjentów na podstawie informacji z elektronicznych systemów. Dane w nich zawarte, muszą więc być poprawne
  • Dbałość o cyberbezpieczeństwo powinno być kluczowym elementem każdego elektronicznego systemu zarządzania placówkami medycznymi
  • Twórcy oprogramowania powinni mieć na uwadze wygodę korzystania ze swoich produktów przez lekarzy. Dobrze skonstruowany interfejs pomaga oszczędzić czas medyków

Systemy informatyczne muszą być nie tylko bezpieczne, ale też wygodne

Przedstawiciel Nexus Polska opowiada nam o roli systemów informatycznych w placówkach ochrony zdrowia. Wspomina, że niegdyś dokumentacja medyczna pacjentów była zapisywana wyłącznie w formie papierowej. Nawet gdy zaczęły się upowszechniać systemy elektroniczne, to i tak informacje o chorych były drukowane.

- Dziś to się zmieniło. Medycy podejmują decyzje o leczeniu pacjenta na podstawie danych zapisanych w systemach elektronicznych. Musimy to brać bardzo poważnie, bo jakiekolwiek błędy w dokumentacji mogłyby bezpośrednio zagrozić życiu lub zdrowiu pacjentów — podkreśla Sebastian Błaźniak.

Ekspert przyznaje, że zwiększyła się rola cyberbezpieczeństwa takich systemów. Jego zdaniem sytuacje, w których dochodziło do zaszyfrowania przez hakerów danych pacjentów, są skandaliczne i nie powinny już mieć miejsca.

Od Sebastiana Błaźniaka słyszymy też, że oprócz cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych dla ochrony zdrowia bardzo istotna jest też wygoda korzystania z nich. Firma Nexus Polska poświęca dużo uwagi temu, aby interfejs użytkownika był dostosowany do potrzeb medyków i pomagał im oszczędzać czas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum