Sandomierz: szpital stawia na informatyzację

Autor: JJ, RZ/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2011 08:53

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu informatyzuje się.

Sandomierz: szpital stawia na informatyzację

Informatyzacja szpitala będzie kosztowała ponad 3 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z unijnych środków.

Umowa na dofinansowania inwestycji podpisana została w grudniu 2010r., a pieniądze na jej realizację pochodzić będą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Szpital na inwestycję przeznaczy 15 proc. środków własnych.

Pieniądze wydane zostaną między innymi na zakup sprzętu komputerowego z odpowiednim oprogramowaniem, utworzenie sieci komputerowej w poradniach, informatyzację laboratorium, patomorfologii oraz pozostałych działów szpitala.

Pierwszym etapem projektu będzie informatyzacja przychodni specjalistycznych. Tak, aby były one połączone w jedną sieć z jedną bazą danych wszystkich pacjentów.

Wpłynie to na skrócenie czasu rejestracji i diagnozy ponieważ raz wprowadzone dane pacjenta w systemie, będą mogły być wykorzystane przez inne poradnie, a lekarze uzyskają niezbędne informacje o całej historii choroby pacjenta.

Docelowo utworzony zostanie również portal internetowy e-pacjent, na którym pacjenci będą mogli zarezerwować wizytę i sprawdzić, na którym miejscu znajdują się w kolejce oraz przejrzeć wyniki swoich badań laboratoryjnych.

Jest to pierwszy krok do przystosowania systemów informatycznych szpitala do planowanej przez Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych.

– Dzięki współpracy z większymi dostawcami oprogramowania medycznego odnotowujemy dużą skuteczność przy wykorzystywanych systemów w codziennej pracy placówki. Efektem naszej codziennej pracy jest zwrócenie uwagi większości producentów oprogramowania na konieczność wprowadzenia istotnych zmian mających na celu eliminację powtarzających się czynności – mówi nam Robert Kurosz informatyk i autor projektu informatyzacji szpitala.

– Mamy nadzieję, że zakładane i projektowane przez CSIOZ systemy spełnią nasze oczekiwania, umożliwiając szerszą wymianę danych medycznych pomiędzy placówkami ochrony zdrowia – dodaje Robert Kurosz.

Na informatyzacji sandomierskiego szpitala już skorzystali pacjenci. Lecznica zapewnia usługę darmowego dostępu do Internetu (HotSpot) dla chorych przebywających w szpitalu.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum