Sanatorium MSWiA w rok obsłużyło ponad 410 tys. zdarzeń medycznych dzięki EDM w chmurze

Autor: KK • Źródło: Mat. prasowe04 grudnia 2022 14:00

Rozwiązania informatyczne w chmurze usprawniają pracę lekarzy i poprawiają jakość obsługi pacjentów. - Przykładem placówki medycznej, która z powodzeniem wykorzystuje technologię cloud computing jest Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Sopocie. W ciągu pierwszego roku przetworzyło ponad 410 tys. zdarzeń medycznych. Każdego miesiąca indeksowanych jest ponad 500 dokumentów - wyliczają przedstawiciele Asseco,

Sanatorium MSWiA w rok obsłużyło ponad 410 tys. zdarzeń medycznych dzięki EDM w chmurze
Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w rok obsłużyło ponad 410 tys. zdarzeń medycznych dzięki EDM w chmurze od Asseco

 

Zmiany w sanatoriach. Pomocne mogą być e-rozwiązania

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w 2023 r. nakłady na ochronę zdrowia zaplanowane zostały na kwotę 157,3 mld zł, czyli 6 proc. PKB. Część z tych środków zostanie przeznaczona na wdrożenie narzędzi cyfrowych. Ułatwiają one pracę personelowi medycznemu, usprawniają zarządzanie placówkami, a także poprawiają dostęp do usług. W Polsce wiele jednostek ochrony zdrowia z powodzeniem przeszło już cyfrową transformację. Jedną z nich jest Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Sopocie, które od roku korzysta z rozwiązań chmurowych dostarczanych przez Krajowego Operatora Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia) – spółkę powołaną przez Asseco Poland i Chmurę Krajową.

- Ogromną bolączką polskiej ochrony zdrowia są długie kolejki do sanatoriów. Czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi kilkanaście miesięcy, a w przypadku niektórych placówek nawet kilka lat. Powikłania po przebyciu COVID-19 sprawiają, że liczba osób chętnych do kontynuacji leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego wzrosła. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w tym roku projekt zmian mających na celu zwiększenie dostępu do sanatoriów i premiowanie placówek, które świadczą lepsze usługi. To pacjent, a nie jak wcześniej lekarz, będzie mógł wybrać, gdzie chce się leczyć  - przypominają eksperci Asseco. 

I zauważają, że ważną rolę w zwiększeniu konkurencyjności będą odgrywały narzędzia informatyczne w chmurze, które ułatwiają zarządzanie jednostką ochrony zdrowia.

- Przykładem placówki medycznej, która z powodzeniem wykorzystuje technologię cloud computing jest Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Sopocie. Decyzja o wdrożeniu chmury była podyktowana chęcią stworzenia środowiska umożliwiającego opracowywanie, przechowywanie, indeksowanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Dzięki temu personel medyczny oszczędza czas, który może przeznaczyć na leczenie pacjentów, co w dłuższej perspektywie przekłada się na zmniejszenie kolejek do sanatorium – mówi Agnieszka Kowalczyk Dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie.

Sanatorium w rok obsłużyło ponad 410 tys. zdarzeń medycznych dzięki EDM w chmurze

W ciągu pierwszego roku Sanatorium MSWiA w Sopocie przetworzyło ponad 410 tys. zdarzeń medycznych. Każdego miesiąca indeksowanych jest ponad 500 dokumentów. Od rozpoczęcia projektu wysłano i zaktualizowano ponad 4600 indeksów.

- Posiadamy aż 80 aktywnych kont, z których korzystają lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci. Wdrożenie poprzedziły szkolenia dla pracowników z zakresu poprawnej ewidencji danych i dokumentów wykorzystywanych do komunikacji z repozytorium Chmury dla zdrowia – dodaje Agnieszka Kowalczyk, Dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie.

= Rozwiązanie Asseco usprawniło pracę sanatorium, ale również spowodowało obniżenie kosztów i przyczyniło się do zapewnienia bezpieczeństwa danych. Sopockiej placówce zależało, by migracja do chmury nie wiązała się z ingerencją w infrastrukturę sieci i nie wymagała inwestycji w dodatkowe zasoby do magazynowania i udostępniania e-Dokumentacji. EDM w chmurze umożliwia łatwe zwiększanie miejsca na przechowywanie danych wraz ze zmieniającymi się potrzebami organizacji – mówi Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Asseco Poland

Eksperci podkreślają, że bezpieczeństwo danych wrażliwych ma kluczowe znaczenie w służbie zdrowia. - Ich właściwa ochrona wymaga zatrudnienia wysoce wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, co wiąże się z potrzebą zabezpieczenia środków na ten cel w budżecie placówki medycznej - wskazują.

- Usługa Chmury dla zdrowia posiada funkcję pozwalającą na weryfikację uprawnień osoby, która składa zapytanie o dokument. Dzięki temu mamy pewność, że dane pacjentów nie trafiają w niepowołane ręce i jesteśmy w stanie zapewnić zgodność z RODO – dodaje Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu w Asseco Poland.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze