×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Są wytyczne dotyczące telemedycyny. Rekomendacje ekspertów analizuje Ministerstwo Zdrowia

Autor: Jakub Styczyński • Źródło: Rynek Zdrowia21 kwietnia 2023 19:30

Zwiększenie jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń zdrowotnych przez internet — to główne cele dokumentów przygotowanych w zespole eksperckim powołanym przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści wskazali też bariery utrudniające leczenie na odległość.

Są wytyczne dotyczące telemedycyny. Rekomendacje ekspertów analizuje Ministerstwo Zdrowia
Standardy opracowane zostały we współpracy z kadrą medyczną oraz firmami. Fot. AdobeStock
  • Grupa ekspertów składająca się z lekarzy oraz przedstawicieli firm wypracowała zalecenia dotyczące dalszego rozwoju telemedycyny w Polsce — ustalił Rynek Zdrowia
  • Specjaliści stworzyli również wytyczne, mające zapewnić wysoki standard jakościowy usług medycznych na odległość oraz zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów
  • Ministerstwo Zdrowia analizuje rekomendacje wskazane w obu dokumentach

Eksperci przygotowali wytyczne dotyczące telemedycyny

Ministerstwo Zdrowia powołało Telemedyczny Okrągły Stół (TOS) w listopadzie 2022 r. Rynek Zdrowia dowiedział się, ze grupy specjalistów działających w ramach TOS wypracowały już listę wyzwań związanych z telemedycyną w każdym obszarze medycyny i przedstawiły resortowi wstępne rekomendacje zmian.

Postulaty można podzielić na trzy kategorie:

  • systemowe – związane z systemowym wdrażaniem telemedycyny, niezależnie od specyfiki danego obszaru medycyny (np. edukacja związana z telemedycyną, wprowadzenie kompleksowego systemu świadczeń telemedycznych, umocowanie teleporady w systemie, czy wprowadzenie procedur telemonitoringu),
  • szczegółowe — charakterystyczne dla określonych specjalizacji medycyny, problemów zdrowotnych lub zawodów medycznych,
  • wspierające – związane z szerszym otoczeniem telemedycyny (np. dostęp do danych medycznych, czy dbałość o cyberbezpieczeństwo).

- Wypracowanie powyższych praktyk z kadrą medyczną oraz przedsiębiorcami tworzącymi innowacyjne rozwiązania w zakresie telemedycyny, daje szansę na efektywne wdrożenia takich rozwiązań na dużą skalę — chwalą się przedstawiciele biura prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Zbiór zasad dotyczących świadczenia usług telemedycznych

W ramach TOS powstał również Interdyscyplinarny Standard Udzielania Świadczeń Telemedycznych. Ma on na celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielania świadczeń telemedycznych w Polsce oraz poprawić jakość opieki zdrowotnej, w tym bezpieczeństwa pacjenta.

- To zbiór zasad postępowania i dobrych praktyk. Ich przestrzeganie ma zapewnić, że świadczenia telemedyczne będą udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, należytą starannością. A także przepisami prawa oraz z poszanowaniem praw, interesów i potrzeb pacjenta — słyszymy od MZ.

Oba dokumenty mają charakter roboczy. Ich akceptacja zależy od wyników analizy oraz wewnętrznych ustaleń w resorcie zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze