Rzecznik MZ: lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty

Autor: PAP • Źródło: PAP16 maja 2021 15:45

Lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty przez aplikację gabinet.gov.pl - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty
Fot. Shutterstock
  • Udało się przywrócić w niedzielę po południu pełną funkcjonalność systemu i lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty poprzez aplikację gabinet.gov.pl
  • Problem dotyczył strony gabinet.gov.pl, a pozostałe aplikacje gabinetowe działały normalnie
  • E-recepta wystawiana jest w sposób elektroniczny i zastąpiła papierową wersję

Radio RMF FM przekazało w niedzielę (16 maja), że od soboty lekarze nie są w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept. "Lekarze, którzy korzystają z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl, w sobotę, próbując wystawiać pacjentom e-recepty, w ogóle nie mogli wybrać nazwy leku" - podała stacja.

E-receptę już można normalnie wystawiać

Rzecznik prasowy MZ poinformował, że udało się przywrócić w niedzielę po południu pełną funkcjonalność systemu i lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty poprzez aplikację gabinet.gov.pl.

Również Centrum e-Zdrowia podało, że problem został już rozwiązany i zwróciło uwagę na to, że wszystkie apteki realizowały e-recepty bez przeszkód.

"15 maja odnotowano blisko 1 mln dokumentów realizacji recept, jak również lekarze korzystający z własnych systemów gabinetowych, zintegrowanych z systemem e-zdrowia (P1) zapisywali e-recepty bez przeszkód. Tego dnia odnotowano też ponad 100 tys. zapisów e-recept, co jest zbliżoną wartością do ubiegłego tygodnia" - wyliczyło CeZ.

Jak zaznaczyło dalej Centrum e-Zdrowia niedogodność dotyczyła jedynie aplikacji gabinet.gov.pl.

Dla recept jest procedura awaryjna

"Na tego typu oraz podobne sytuacje, jak np. problem z dostępem do internetu, przewidziana jest procedura awaryjna, w myśl której lekarz wystawia receptę w postaci papierowej" - podkreślono.

E-recepta wystawiana jest w sposób elektroniczny i zastąpiła papierową wersję. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod i PESEL pacjenta, by ją zrealizować. Kod pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Może też dostać wydruk informacyjny.

E-recepty można było realizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., ale obowiązek wystawiania ich w takiej formie wszedł w życie od 8 stycznia 2020 r.

Bez e-recepty już nam trudno

E-receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni, choć są pewne wyjątki. Antybiotyk wykupić trzeba w ciągu 7 dni, a preparaty immunologiczne do 120 dni od momentu wystawienia e-recepty. Dla pacjentów przewlekle chorych, którzy przyjmują stale leki, medyk może wystawić receptę ważną rok. Musi to jednak na niej zaznaczyć.

Wprowadzając e-recepty resort podnosił, że e-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum