Rząd zajmie się we wtorek projektem dot. Internetowego Konta Pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2018 21:14

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem dot. wprowadzenia Internetowego Konta Pacjenta.

Posiedzenie Rady Ministrów Fot. P. Tracz: Flickr (zdjęcie ilustracyjne)

Dzięki IKP każdy pacjent otrzyma dostęp online do informacji m.in. o otrzymanych receptach, skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne, udzielonych świadczeniach, dokonanych wyborach lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł np. upoważnić inną osobę do dostępu do swoich danych medycznych czy informacji o stanie zdrowia. MZ zapowiadało, że funkcjonalności mają być udostępniane stopniowo. Projekt wprowadza możliwość podawania przez świadczeniodawcę w dokumentacji medycznej informacji o wysokości środków publicznych wydatkowanych na sfinansowanie świadczenia. Informacja taka - jak argumentowało MZ - ma mieć wymiar edukacyjny - pacjenci będą mieli świadomość, ile kosztowało ich leczenie.

Projekt dot. IKP zakłada ponadto m.in. umożliwienie pielęgniarkom i położnym wystawianie recept, nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, lecz także po badaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Przewidziano też, że wystawienie recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia oraz recepty albo zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuacji zaopatrzenia w nie, będzie mogło następować również bez dokonania badania pacjenta, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum