Rozwiązania telemedyczne stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych w Polsce

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2018 12:37

Wartość rynku telemedycznego systematycznie wzrasta na całym świecie. Napędza go presja kosztowa, bo to rozwiązanie gwarantuje niższe koszty leczenia. Dużą rolę odgrywa też oszczędność czasu. W  Polsce system ten jest jeszcze w powijakach.

Rozwiązania telemedyczne stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Fot. Archiwum

Jak jednak prognozują eksperci, telemedycyna to kierunek, który musi się w kraju prężnie rozwijać. Coraz bardziej popularne będą e-wizyty lekarskie, e-recepty i monitorowanie stanu zdrowia za pomocą urządzeń mobilnych. Tylko w zeszłym roku powstało 78 tys. nowych aplikacji zdrowotnych, co zwiększyło ich ogólną ofertę do 325 tys.

Rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce rozwija się w tempie 7 proc. rocznie. Komercyjne sieci medyczne chętnie wdrażają elementy telemedycyny, ale - jak wskazują eksperci - żeby model ten zaczął działać kompleksowo, konieczne są zmiany w sektorze publicznym. A tu do zrobienia pozostało jeszcze dużo.

Z przeprowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia badania wynika, że rozwiązania telemedyczne stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych w Polsce. Odsetek ten powinien rosnąć wraz z upowszechnieniem prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum