×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rosyjska dezinformacja na fałszywej stronie szpitala wojskowego w Lublinie. Interweniowały służby

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 maja 2023 06:18Aktualizacja: 24 maja 2023 07:04

- Eksperci z CSIRT MON zidentyfikowali fałszywą stronę internetową podszywającą się pod 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie - poinformował we wtorek (23 maja) pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Rosyjska dezinformacja na fałszywej stronie szpitala wojskowego w Lublinie. Interweniowały służby
Rosyjska dezinformacja na fałszywej stronie szpitala.. Fot. Shutterstock
  • Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego zidentyfikował fałszywą stronę łudząco podobną do oryginalnej strony 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie
  • Została ona wykorzystana do operacji dezinformacyjnej rosyjskich służb przeciwko Polsce
  • Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn podkreślił, że wskazana operacja dezinformacyjna ma prezentować Polskę, jako kraj m.in. zaangażowany w wojnę

Rosyjskie służby podszyły się pod lubelski szpital

Sekretarz stanu w kancelarii premiera przekazał we wtorek, że Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działający na poziomie krajowym, prowadzony przez Ministra Obrony Narodowej, funkcjonujący w ramach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zidentyfikował stronę łudząco podobną do oryginalnej strony 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie, która jest wykorzystywana do operacji dezinformacyjnej rosyjskich służb przeciwko Polsce.

- Na fałszywej stronie zamieszczono artykuł, który zawiera treści dezinformujące. Przekaz sugeruje, że do polskiego szpitala przywieziono zwłoki bojowników z białoruskiego Pułku im. K. Kalinowskiego, którzy wsparli Ukrainę i zginęli - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Podkreślił, że fałszywy tekst zawiera również sugestię, że władze wojskowego szpitala, a więc władze państwowej instytucji popierają działania pułku Kalinowskiego. - Ma to sugerować, że państwo polskie legitymizuje działania wyżej wymienionego oddziału - podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Dodał, że Rosjanie prezentują fałszywą treść w kontekście zdobycia przez wojska rosyjskie Bachmutu, sugerując, że "do Polski trafili polegli pod Bachmutem". - Trwa promowanie tego kłamstwa na rosyjskich portalach oraz w mediach społecznościowych - poinformował Stanisław Żaryn.

Ocenił również, że wskazana operacja dezinformacyjna ma prezentować Polskę, jako kraj zaangażowany w wojnę, a także wciągający NATO w konfrontację z Rosją. - Propagandyści rosyjscy na bazie kłamstwa dot. szpitala kontynuują wcześniejszą dezinformację, jakoby "polscy najemnicy" masowo walczyli na froncie - napisał Stanisław Żaryn.

Zauważył też, że działania rosyjskie wpisują się w operacje dezinformacyjne, które mają destabilizować polską przestrzeń informacyjną, a także mają wytworzyć fałszywy obraz Polski, jako kraju destabilizującego region oraz zagrażającego całej Europie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze