Rewolucja w opiece uzdrowiskowej. Więcej zabiegów, e-skierowania, pacjent sam wskaże sanatorium

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia21 września 2022 14:15

- Pacjenci mogą być spokojni o koszty związane z leczeniem uzdrowiskowym, będą mieli prawo wyboru; jakość świadczeń, jakie otrzymają, będzie zdecydowanie lepsza i to wszystko złoży się również na pewien mechanizm, który będzie motywował uzdrowiska do poprawiania swojej oferty — zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rewolucja w opiece uzdrowiskowej. Więcej zabiegów, e-skierowania, pacjent sam wskaże sanatorium
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Ciechocinku. Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia
  • W środę w sanatorium MSWiA Orion w Ciechocinku odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego, dotycząca reformy leczenia uzdrowiskowego w kierunku swobody wyboru sanatorium przez pacjenta
  • Wziął w niej udział również prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
  • Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum e-Zdrowia prowadzą zaawansowane prace nad uruchomieniem elektronicznych skierowań na leczenie uzdrowiskowe
  • Będzie to znaczącym ułatwieniem i uproszczeniem skomplikowanych procedur, jeżeli chodzi o zapisywanie się na leczenie do uzdrowiska

Pacjent sam wybierze uzdrowisko na NFZ

Jak poinformował podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, w październiku będzie zaprezentowany projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku, "żeby proces bardzo stabilnie i spokojnie przebiegał w czasie".

- Założenie, które przygotowaliśmy, od samego początku było naznaczone tym, że to mają być rozwiązania wygodne dla pacjentów — to było główne kryterium analizy procesu przydzielania skierowań już na samo leczenie. W kwestii wyboru uzdrowiska, której w zasadzie w tej chwili nie ma — bo o tym decyduje Narodowy Fundusz Zdrowia — chcieliśmy przewartościować, przedefiniować ten proces i zdefiniować go na nowo z punktu widzenia pacjenta — mówił.

- To jest  najważniejsze założenie nowego projektu: pacjent w systemie będzie miał maksymalnie powiększone możliwości wyboru. Oznacza to, że od samego początku, kiedy pacjent trafi do lekarza, będzie razem z nim mógł zdecydować, w które miejsce się udaje bądź będzie mógł to zrobić sam w trakcie wizyty u lekarza;  wystawiane będzie e-skierowanie i to jest nowy element w systemie. Na podstawie e-skierowania będzie można samodzielnie wybrać obiekt, do którego będzie się jechało. Lekarz specjalista zweryfikuje zasadność leczenia pod kątem profilu czy charakteru danego uzdrowiska, ale to pacjent, a nie NFZ, będzie podejmował decyzje o tym, gdzie chce leczyć się w formule uzdrowiskowej — wyjaśniał minister.

W ocenie Niedzielskiego ta decyzja jest "kluczem do zmiany całej filozofii leczenia". Resort chce również podnieść standard leczenia i zwiększyć standardową minimalną liczbę wymaganych zabiegów: miałaby wzrosnąć z 3 do 4 dziennie. Jednocześnie ministerstwo będzie zarządzało systemem dopłat tak, by nie przekraczały kwoty maksymalnej, którą ogłosi minister zdrowia.

NFZ chce pomagać, a nie decydować

Jak zauważył prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, jak dotąd to NFZ decydował za pacjenta, gdzie świadczeniobiorca miałby uzyskać najlepsze leczenie i w jakim terminie ma z niego skorzystać.

- Jako instytucja odbieraliśmy wiele wniosków o zmianę terminu, miejsca, o to, żeby pojechać w towarzystwie osoby najbliższej, która pomoże nam funkcjonować w tym uzdrowisku. Dziś chcemy zmienić rolę Narodowego Funduszu Zdrowia i chcemy tylko pomagać, a nie decydować za pacjenta — podkreślił.

W ocenie Nowaka przekazanie wyboru pacjentom to również walka o jakość udzielanych świadczeń. - Nietrudno domyślić się, że pacjenci będą wybierali najlepsze ośrodki, oferujące najlepszy serwis, nie zawsze związane z lokalizacją. (...) Oczywiście zazwyczaj pacjenci chcą w górach lub nad morzem, ale przecież Ciechocinek dowodzi, że można również tutaj, w województwie kujawsko-pomorskim, w ośrodku o tak pięknych tradycjach, zabezpieczać potrzeby pacjentów — dodał.

Kolejnym zapowiadanym udogodnieniem będzie "bardzo intensywna opieka, głównie rehabilitacyjna". - Nadal Narodowy Fundusz zdrowia będzie starał się dbać o to, żeby poziom usług był bardzo wysoki - obiecał.

- Jeżeli zdarzą się nieprawidłowości, jesteśmy od tego, żeby też w tej kwestii pomagać pacjentom. Myślę, że to jest dobry sposób na tworzenie nowego prawa - dodał, powołując się na konsensus współpracy środowiska realizatorów świadczeń i głos pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum