×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe zasady w przychodniach i szpitalach. MZ obiecuje rewolucyjne zmiany

Autor: oprac. KM • Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 czerwca 2023 08:00Zaktualizowano: 01 czerwca 2023 19:04

Ma skrócić czas postępowania diagnostycznego i umożliwić szeroki dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Pozwoli też ograniczyć liczbę wizyt lekarskich potrzebnych do postawienia diagnozy. Tak w teorii ma działać e-Konsylium, które - jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia - zostanie wdrożone jeszcze w tym roku.

Nowe zasady w przychodniach i szpitalach. MZ obiecuje rewolucyjne zmiany
Rewolucja dla pacjentów jeszcze w tym roku. MZ obiecuje dostęp do najlepszych lekarzy Fot. AdobeStock

 

Rewolucja dla pacjentów jeszcze w tym roku. MZ zapowiada e-Konsylium

Platforma e-Konsylium, o której resort zdrowia poinformował na początku maja 2023 roku, umożliwia przeprowadzanie zdalnych konsultacji medycznych z udziałem najlepszych specjalistów w danej dziedzinie.

-  Lekarze z mniejszych szpitali, lekarze POZ i pacjenci będą mogli omawiać z nimi szczególnie trudne przypadki chorób oraz udostępniać wyniki badań. Wszystkie decyzje podjęte w trakcie e-konsyliów oraz dokumentacja medyczna będą rejestrowane, przechowywane bezpiecznie w chmurze i dostępne w trakcie dalszego leczenia - infomruje Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie. 

Platforma ma zostać dopracowana i uruchomiona jeszcze w tym roku. Rozpoczęło się już testowe wdrożenie w sieci szpitali kardiologicznych.

- Wybór tej dziedziny medycyny nie jest przypadkowy. Choroby serca i układu krążenia należą w Polsce do głównych przyczyn śmierci. Skrócenie diagnostyki pacjenta ma w ich przypadku często kluczowe znaczenie. W następnej kolejności e-Konsylium znajdzie zastosowanie w onkologii, a w przyszłości w innych specjalnościach medycznych - wskazują przedstawiciele MZ.

Projekt zakłada:

  • prowadzenie konsultacji medycznych w zakresie opieki kardiologicznej i onkologicznej (ze wskazaniem raka piersi)
  • umożliwienie przekazywania pełnej dokumentacji medycznej pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej
  • ułatwienie kontaktu i przyspieszenie konsultacji ze specjalistami
  • e-konsultacje szpitala ze szpitalem wyżej wyspecjalizowanym oraz lekarza POZ ze szpitalem.

Do e-Konsylium Ministerstwo Zdrowia zaangażowało 700 lekarzy, którzy będą pomagali 4 tysiącom pacjentów.

Docelowo zakres działania platformy ma być jednak szerszy.

- Jesteśmy teraz w trakcie testów wdrożeniowych. Planujemy do końca roku ostatecznie platformę dopracować i rozszerzyć w kolejnych latach - zapowiedział prof. Paweł Pławiak, zastępca dyrektora Instytutu Łączności.

e-Konsylium to ułatwienie dla pacjentów i lekarzy

Jak zaznaczono w serwisie rządowym, "e-Konsylium jest odpowiedzią na utrudniony dostęp dla pacjentów do najnowocześniejszych metod leczenia i najlepszych lekarzy". 

- Obecnie, konsultacje trudnych przypadków przez kilku specjalistów wraz z wykonaniem koniecznych badań są trudne do zorganizowania i zabierają dużo cennego czasu. Nowa platforma skróci czas postępowania diagnostycznego i umożliwi szeroki dostęp do nowoczesnych metod leczenia dla pacjentów spoza dużych ośrodków. Pozwoli też na zmniejszenie kosztów leczenia dzięki rezygnacji z licznych wizyt lekarskich potrzebnych do postawienia diagnozy - zapowiadają w resorcie zdrowia.

e-Konsylium to wspólny projekt Instytutu Łączności oraz Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Realizowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Cyfryzacji. 8 maja 2023 roku w Instytucie po raz pierwszy publicznie zaprezentowano możliwości platformy. W trakcie pokazu specjaliści Instytutu Łączności wspólnie z wrocławskimi lekarzami przeprowadzili konsultację trzech pacjentów dolnośląskich szpitali. 





Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze