×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rejestracja przez internet do wszystkich lekarzy już w 2023 roku? Niebawem pilotaż i testy

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia13 maja 2022 09:00Aktualizacja: 13 maja 2022 10:01

- Docelowo chcemy objąć e-rejestracją wszystkie świadczenia, na które wymagane jest skierowanie lub nie jest wymagane, a jest to wizyta pierwszorazowa - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Jeszcze w maju ruszy pilotażowy program.

Rejestracja przez internet do wszystkich lekarzy już w 2023 roku? Niebawem pilotaż i testy
Ministerstwo Zdrowia uruchamia pilotaż e-rejestracji. W 2023 obejmie wszystkich lekarzy? Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowy projekt związanym z cyfryzacją systemu ochrony zdrowia
  • W drugiej połowie maja w dwóch województwach (łódzkim oraz mazowieckim) ruszy pilotażowy program e-rejestracja
  • E-rejestracja da możliwość pacjentom za pomocą IKP zarejestrować się na wizytę do kardiologa na NFZ czy na badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografię komputerową
  • - Pilotaż kierowany jest przede wszystkim do placówek, które udzielają świadczeń na terenie powiatów oddalonych od dużych ośrodków miejskich - tłumaczy Ministerstwo Zdrowia
  • Resort planuje przeprowadzić pilotaż e-rejestracji do końca 2022 roku. Od jego wyników będzie zależeć wprowadzenie w 2023 roku centralnej e-rejestracja do wszystkich lekarzy

Centralna e-rejestracja do lekarza. Rusza pilotaż rejestracji prze IKP 

Minister zdrowia Adam Niedzielski - w trakcie konferencji prasowej 9 maja - zapowiedział uruchomienie pilotażu e-rejestracji. Testowy program e-rejestracji ruszy w drugiej połowie maja w woj. mazowieckim oraz łódzkim i dotyczyć będzie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie:

  • kardiologii,
  • rezonansu magnetycznego,
  • tomografii komputerowej.

- W pilotażu mogą wziąć udział placówki, które posiadają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na przynajmniej jeden z wymienionych zakresów świadczeń - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Ministerstwo Zdrowia.

- Pilotaż kierowany jest przede wszystkim do placówek, które udzielają świadczeń na terenie powiatów oddalonych od dużych ośrodków miejskich i zapewniających koncentrację uczestników w możliwie bliskim obszarze na terenie jednego województwa - tłumaczy resort.

E-rejestracja do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta 

Resort wyjaśnia, że po otrzymaniu e-skierowania pacjent będzie mógł zalogować się do IKP i tam wybrać potrzebne parametry dla wyszukiwania terminów.

- Dla każdego ze świadczeń usługodawcy podadzą okres, przez który przypisują pacjentów, poza tym okresem pacjenci będą umieszczeni na liście (poczekalnia), gdzie zostaną ustawieni zgodnie z algorytmem - tłumaczy ministerstwo.

Wizyty można umawiać:

  • przez pacjenta za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • przez dowolny podmiot leczniczy (np. koordynatora w POZ), który pomaga pacjentowi umówić się na wizytę w poradni specjalistycznej,
  • przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych.

Przy braku terminów w e-rejestracji pacjent trafi do "poczekalni" i otrzyma powiadomienie

- Użytkownik po wskazaniu skierowania lub karty DiLO oraz uprawnień dodatkowych definiuje kryteria wyszukiwania (czas, miejsce, wybrany podmiot, wybrany pracownik medyczny, teleporada) i otrzymuje listę wyników. Następnie można wstępnie zarezerwować wizytę (termin jest czasowo zajęty), którą w dalszej kolejności system potwierdzi - informuje resort.

- Wyszukiwanie pozwala na rozłączne kryteria wyszukiwania, np. przyszły miesiąc w Krakowie lub najbliższy w Warszawie - podkreśla MZ.

Dodajmy, że przypadku kontunuowania leczenia umawianie wizyt realizuje zaś podmiot udzielający świadczeń. 

W sytuacji braku dostępnych terminów przy e-rejestracji pacjent może zapisać kryteria wyszukiwania i jego zgłoszenie zostanie przekazane do "poczekalni".

- Wówczas system w momencie pojawienia się wolnych terminów zapisze pacjenta zgodnie z kryteriami. W momencie wyrażania zgody pacjent otrzyma informacje o prognozowanym terminie - tłumaczy ministerstwo.

Każda zmiana w zapisanej wizycie (umówienie, anulowanie, zmiana terminu) spowoduje wygenerowaniem powiadomienia dla pacjenta w postaci przypomnienia poprzez aplikację mojeIKP, wysłaniem maila czy SMS-a.

W 2023 roku e-rejestracja na wszystkie świadczenia?

Pilotażowy program dla trzech wspomnianych już świadczeń w dwóch województwach ma potrwać do końca 2022 roku.

- Od jego wyniku będą zależały dalsze kroki, jednak docelowo chcemy objąć e-rejestracją wszystkie świadczenia, na które wymagane jest skierowanie lub nie jest wymagane (zgodnie z wkluczeniami z ustawy o świadczeniach), a jest to wizyta pierwszorazowa. W dalszej perspektywie planujemy rozszerzyć system o kontynuację leczenia - zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Dodajmy, że projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej trafił do konsultacji publicznych.

Termin zbierania uwag mija w przyszłym tygodniu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze