Recepty przez internet. Jak to robię na Wyspach?

Autor: polishexpress.co.uk/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2016 13:35

Wielka Brytania przoduje w Europie pod względem rozwoju internetowej służby zdrowia. Jest m.in. pionierem w wysyłkowej sprzedaży leków na receptę. W UK leki można otrzymać pocztą, jak i samą receptę wypisaną przez lekarza na podstawie internetowej konsultacji medycznej.

Recepty przez internet. Jak to robię na Wyspach?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Również w Polsce apteki internetowe próbują rozszerzać wachlarz swoich usług o taką usługę, jednak wygląda na to, że ten rynek w Polsce jeszcze raczkuje - zauważa polishexpress.co.uk, który rozmawia z lekarzem wypisującym leki na receptę w jednej z brytyjskich przychodni internetowych.

Dr Adnan wyjaśnia, że w Anglii można zaopatrzyć się w leki na receptę online od pierwszych lat tego wieku. Przyznaje, że prekursorzy mieli problemy prawne z wdrożeniem systemu do legalizacji, jednak znalazło się rozwiązanie: Generalna Rada Farmaceutyczna (GPhC) sprawdza każdy podmiot umożliwiający taką sprzedaż i placówki, które po spełnieniu surowych wymogów otrzymują koncesję na działalność. Ich numer licencji można sprawdzić na stronach rządowych. Osoby szukające bezpiecznej placówki powinny szukać właśnie numeru GPhC na ich witrynach.

Lekarz zwraca uwagę, że nie wszystkie leki można bezpiecznie przepisać przez internet. Ostateczna decyzja zależy od lekarza, lecz generalnie przepisują oni takie leki, które można wydać na podstawie wywiadu, bez potrzeby kontaktu twarzą w twarz.

Dr Adnan opisuje swoją pracę w przychodni online. Internetowa konsultacja polega na tym, że pacjent przy wyborze leku musi wypełnić specjalny formularz medyczny. Pytania są praktycznie takie same jak w rozmowie twarzą w twarz z pacjentem i tak samo obejmuje je tajemnica lekarska. Dotyczą m.in. historii medycznej, przyjmowanych leków, chorób w rodzinie, przebytych operacji itp. Są też pytania odnoszące się do zamawianego leku, czyli np. kto wypisał pacjentowi dany inhalator i w jakich dawkach po raz pierwszy.

Potem następuje wysyłka recepty i leku pocztą lub kurierem do pacjenta. Lekarz dodaje, że pacjenci mogą się wciąż z nim kontaktować w trakcie i po leczeniu, zgodnie z dobrą praktyką lekarską.

Czytaj: www. polishexpress.co.uk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum