Raportowanie zdarzeń medycznych. Prezes Comarch Healthcare: musimy dać sobie chwilę na okres przejściowy

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia17 listopada 2022 20:10

— Generalnie pilotaże, które trwają, są dobrym podejściem, gdyż można pewne rzeczy sobie przetestować. Natomiast w skali całego kraju musimy dać sobie chwilę na okres przejściowy — przyznał Marcin Romanowski, prezes Comarch Healthcare, w temacie raportowania zdarzeń medycznych.

Raportowanie zdarzeń medycznych. Prezes Comarch Healthcare: musimy dać sobie chwilę na okres przejściowy
Raportowanie zdarzeń medycznych. Marcin Romanowski: musimy dać sobie chwilę na okres przejściowy Fot. AdobeStock

 

Romanowski o raportowaniu zdarzeń medycznych: "Pilotaże są dobrym podejściem"

Podczas Forum Rynku Zdrowia rozmawiano m.in. o raportowaniu zdarzeń medycznych.

Przypomnijmy, że NFZ planuje rozliczać placówki medyczne na podstawie tych danych. Termin wprowadzenia był już przesuwany — teraz natomiast wskazano na 1 stycznia 2023. ? 

 — Przez ostatnie 2-3 lata, na różnych debatach tego typu, wszyscy siedzieliśmy i dyskutowaliśmy, czy dobrze to wdrażamy, czy zdążymy, czy będziemy gotowi. Czy dzisiaj jesteśmy gotowi na EDM? Chyba jeszcze nie. Nikt już o tym za bardzo nie dyskutuje, ponieważ stało się to już niejako standardem. Jeszcze w wielu obszarach musimy pewne rzeczy doprecyzować, wspomóc też podmioty medyczne. Natomiast bez tego kroku nie dokonalibyśmy kolejnego, czyli raportowania zdarzeń medycznych — odpowiedział Marcin Romanowski, prezes zarządu Comarch Healthcare. 

— To jest szeroki zakres informacji, który będziemy raportować — zarówno dane usługodawcy, usługobiorcy, identyfikacja świadczenia zdrowotnego, miejsca udzielonego świadczenia, informacje sporządzone w związku z udzielonym świadczeniem. Tutaj wszyscy się przygotowujemy – przedstawiciele Centrum e-Zdrowia, dostawcy IT, podmioty medyczne. Cały czas są różnego rodzaju problemy — dodał Romanowski. 

Czy więc wspomniany wcześniej termin na wprowadzenie rozliczania placówek z raportowania jest realny? 

— Musi być jakiś termin graniczny, ale też, jak to było z elektroniczną dokumentacją medyczną, nie powinno się od razu nakładać kar, bo to proces rozbiegowy. Generalnie pilotaże, które trwają, są dobrym podejściem, gdyż można pewne rzeczy sobie przetestować. Natomiast w skali całego kraju musimy dać sobie chwilę na okres przejściowy — przyznał.  

Prezes zarządu Comarch Healthcare nie ma wątpliwości, że jakość wspomnianych danych musi być bardzo dobra. 

— Wymuszamy w systemach dziedzinowych, żeby były one wprowadzane. To często powoduje frustrację u lekarzy, bo nie mogą zamknąć wizyty, ponieważ nie uzupełnili wszystkich wymaganych zdarzeń. Musimy tu brać na siebie rolę policjanta, żeby te dane rzeczywiście były kompletne i miały dobrą wartość — dodał. 

 Marcin Romanowski, prezes Comarch Healthcare
Marcin Romanowski, prezes Comarch Healthcare

"Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa są niesamowicie ważne"

Kluczowa jest także kwestia bezpieczeństwa tych danych.

— W tym momencie odpowiedzialność za bezpieczeństwo, za backup tych danych, jest po stronie podmiotów medycznych. I to jest problem, bo często brakuje w tych miejscach świadomości. Oczywiście, z pomocą mogą przyjść firmy, które dostarczają bezpieczne chmury zewnętrzne, gdzie te dane można trzymać, ale też repozytoria regionalne. Warto w nie inwestować. Niektóre województwa, jak wielkopolskie, podlaskie, podkarpackie, mają swoje platformy regionalne, inne są na etapie wdrożeń jak pomorskie, małopolskie czy mazowieckie. Natomiast jeszcze wiele województw takich repozytoriów nie ma — dodał prezes zarządu Comarch Healthcare.

W trakcie debaty przypomniał ponadto, że "systemy są dobrze zabezpieczone, ale zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek". 

— Dlatego też szkolenia z zakresu bezpieczeństwa są niesamowicie ważne. Niestety, bardzo dużo pieniędzy, które ministerstwo daje na cyberbezpieczeństwo, kończy się na zakupie sprzętu i nie ma inwestycji w kapitał ludzki — zakończył Romanowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum