Rafalska w "mateczniku" Porozumienia Zielonogórskiego o e-zwolnieniach: nie ugięliśmy się

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 16:11

Podsumowując wprowadzenie e-zwolnień minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała na konferencji prasowej w Słubicach (woj. lubuskie), że w woj. lubuskim ponad 99 proc. zwolnień jest wystawianych elektronicznie.

Rafalska w "mateczniku" Porozumienia Zielonogórskiego o e-zwolnieniach: nie ugięliśmy się
Elżbieta Rafalska Porozumienie Zielonogórskie, które określiła mianem "trudnego we współpracy partnera i niezwykle wymagającego". Fot. archiwum

Podczas pobytu w Słubicach w środę (6 lutego) minister rodziny odwiedziła tamtejszy inspektorat ZUS.

Odnosząc się do pytania nt. e-zwolnień, Rafalska oceniła, że w woj. lubuskim był mocny opór wobec ich wprowadzenia ze strony Porozumienia Zielonogórskiego, które określiła mianem "trudnego we współpracy partnera i niezwykle wymagającego". Dodała, że udało się jednak dojść z nim do porozumienia.

- Dziś można powiedzieć, że efektem jest to, że w samym inspektoracie (ZUS - PAP) tu w Słubicach jest 100 proc. wystawiania zwolnień elektronicznie i nie ma w ogóle żadnych zwolnień papierowych - powiedziała minister.

Rafalska oceniła, że udane wdrożenie tej reformy jest efektem "ciężkiej, organicznej pracy u podstaw". Podkreśliła, że ZUS kolejną reformę wdraża na wysokim poziomie, podobnie jak te związane z e-składką, ustawą wiekową czy nowym sposobem archiwizowania świadectw pracy.

- Tych reform jest bardzo dużo i z nimi wszystkimi Zakład Ubezpieczeń Społecznych sobie świetnie radzi, ale na to składa się też dobra współpraca. Tutaj lekarzom należą się podziękowania, ponieważ ten początkowy opór został zamieniony, chyba w przekonanie, że to dla wszystkich jest opłacalne działanie, że warto wystawiać te zwolnienia elektroniczne - mówiła minister.

Wdrożenie e-zwolnień będzie jednym zagadnień dyskutowanych podczas sesji "E-zdrowie, czyli łańcuch wyzwań" w trakcie IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

Dodała, że są województwa, w których 100 proc. zwolnień jest wystawianych elektronicznie, jak w słubickim oddziale terenowym ZUS-u. Podziękowała wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie tej reformy.

- Sama cieszę się też, że się nie cofnęliśmy, bo przecież była presja na ministerstwo rodziny, na mnie, żeby wycofać się z tego terminu 1 grudnia, że może znowu przesunąć wdrożenie tych zwolnień elektronicznych. Nie ugięliśmy się, chociaż zawsze było ryzyko, bo gdyby nie weszło, to tak sprawnie to by nie było: pani minister - mówiliśmy pani, nie słucha pani środowiska, jest pani bez kontaktu - tak się nie stało. Bardzo dziękuję lekarzom i pracownikom ZUS-u - podkreśliła minister rodziny.

PAP - Marcin Rynkiewicz

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum