×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Radziwiłł przyznał, że projekt e-zdrowie nie ruszy z nowym rokiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 grudnia 2015 21:39

Projekt informatyzacji systemu ochrony zdrowia w obecnej formule nie ma szans na powodzenie; z nowym rokiem nie wejdzie nic z tzw. platformy e-zdrowie - powiedział we wtorek (1 grudnia) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł przyznał, że projekt e-zdrowie nie ruszy z nowym rokiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Informatyzacja systemu ochrony zdrowia to bardzo trudny problem, który zastaliśmy w ministerstwie. Chodzi o program unijny, na który było przeznaczone 800 mln zł, z czego pół miliona Polska już otrzymała. Opóźnienia w realizacji programu są tak ogromne że skończenie go jest praktycznie niemożliwe - powiedział minister dziennikarzom po posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Kierownictwo MZ, jak dodał, stanęło przed niesłychanie trudną sytuacją "by tak wygasić program, aby możliwe było zachowanie pieniędzy, które dostaliśmy i skorzystanie z tej częściowej i niedoskonałej pracy która została wykonana".

Radziwiłł przekazał, że "po różnych negocjacjach, spotkaniach i analizach, we współpracy z innymi resortami, które zajmują się informatyzacją i rozwojem zapadła decyzja o zamknięciu programu, zgodnie z umowami".

Minister zapowiedział, że dalsze finansowanie informatyzacji będzie odbywało się tylko ze środków budżetowych, "które muszą znaleźć się w budżecie przyszłego roku i jeszcze następnego roku". Środki te, jak dodał, prawdopodobnie nie dadzą możliwości zrealizowania tak szerokich zamierzeń jakie były planowane w tzw. Platformie P1.

- Z nowym rokiem nie wejdzie nic, bo nie zostało to przygotowane w takiej postaci, by było funkcjonalne. Będziemy pracować na bazie produktów, fragmentów systemu, starając się wypracować węższy projekt - powiedział minister.

Ocenił, że ryzyko iż Polska będzie musiała zwrócić unijne środki "jest prawie zażegnane".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze