Przychodnie. 40 proc. wizyt u specjalistów jest niepotrzebnych. "Tak wynika z badań"
Pojawiają się dywagacje dotyczące możliwości zastępowania lekarza przez technologię, m.in. narzędzia sztucznej inteligencji. - Moim zdaniem lekarz zawsze będzie potrzebny. Na szczęście - ucina takie rozważania dyrektor Artur Białkowski z Medicover.

- Technologie wspierają, ale nie zastępują lekarzy. Ostateczne decyzje terapeutyczne zawsze podejmuje człowiek - podkreśla Artur Białkowski z Medicover
- Z drugiej strony wiemy, nie w każdej sytuacji bezpośredni kontakt z lekarzem jest niezbędny - dodaje
- Badania, które przeprowadziliśmy dowodzą, że około 40 proc. wizyt u specjalistów było zupełnie niepotrzebnych - informuje ekspert
Lekarza nie zastąpi technologia, ale go wspiera
- Dyskusje o tym, czy najnowsze technologie medyczne będą kiedyś wyręczały lekarzy przypominają inne, trwające od pewnego czasu rozważania: czy w samolocie potrzebny jest pilot? Oczywiście jest potrzebny. Komputery go wspierają, ale ostatecznie decyduje człowiek - mówi Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych, członek zarządu Medicover.
Dodaje, że podobnie jest w medycynie, która dysponuje już dziś ogromną liczbą technologii. - Naprawdę skutecznie wspierają lekarzy. Na przykład potrafią wskazać w wynikach badań rezonansem magnetycznym obszary „podejrzane”, wymagające szczególnej uwagi w dalszym postępowaniu z pacjentem.
- Jednak na końcu to lekarze podejmują decyzje dotyczące sposobu rozwiązania problemu i dalszego leczenia. Oczywiście musimy pamiętać, że z drugiej strony jest pacjent, którego również powinny wspierać, tak dynamicznie się rozwijające, technologie, które powodują, że lekarz nie zawsze jest potrzebny - stwierdza dyrektor Białkowski.
Pacjent wspomagany przez technologię w domowej opiece
- Często w takich rozmowach powołuję się na wyniki naszych badań. Wskazują one, że około 40 proc. wizyt u lekarzy specjalistów było zupełnie zbędnych. Część z nich bez wątpienia mogło z powodzeniem być zastąpionych domową samoopieką, właśnie wspieraną nowymi technologiami, podpowiadającymi pacjentowi jak powinien postępować w danej sytuacji - stwierdza ekspert.
- Jako Medicover jesteśmy zainteresowani technologiami wspierającymi lekarzy i pacjentów, a zarazem poprawiającymi efektywność leczenia - zaznacza.
- Opieka zdrowotna staje się coraz droższa, dlatego wszelkie rozwiązania technologiczne obniżające jej koszty są dziś na wagę złota - podsumowuje Artur Białkowski.
Cała rozmowa z Arturem Białkowskim - w materiale wideo.
Rozmowa została zarejestrowana podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 25-27 kwietnia 2022 r.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)