Przy wdrażaniu e-dokumentacji medycznej konieczna jest dobra współpraca szpitala i dostawców

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia05 marca 2022 17:00

EDM - jak z sukcesem wdrażać elektroniczną dokumentację medyczną w placówkach ochrony zdrowia? Kluczowa jest odpowiednia współpraca działu IT z dyrekcją szpitala czy przychodni. - To jest wspólna praca – zespołu i szpitala - mówiła Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA.

Przy wdrażaniu e-dokumentacji medycznej konieczna jest dobra współpraca szpitala i dostawców
Przy wdrażaniu e-dokumentacji medycznej konieczna jest dobra współpraca szpitala i dostawców Fot. AdobeStock
  • Jak wdrażać e-dokumentację medyczną w placówkach ochrony zdrowia? M.in. o tym rozmawiali eksperci na VII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2022) w Katowicach
  • Sukces wdrożenia zależy od znalezienia wspólnego języka z personelem. - To jest wspólna praca – zespołu i szpitala - mówiła Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA 
  • - Tam, gdzie szef czy dyrektor działu informatyki bezpośrednio odpowiada przed dyrektorem szpitala, pracuje się dużo łatwiej. Jest pełne zrozumienie, decyzje zapadają szybciej - mówił wiceprezes zarządu  Asseco Poland Krzysztof Groyecki 

Prowadzenie i wymiana e-dokumentacji medycznej opiera się na współpracy

O elektronicznej dokumentacji medycznej z perspektywy szpitali i dostawców systemów była mowa podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (4-3 marca 2022) w Katowicach.

Eksperci uczestniczący w debacie o e-zdrowiu zgodnie przyznawali, że istotna w tym względzie jest dobra współpraca.

- Są dwie grupy szpitali - te świadome oraz te, które ciągle oczekują od nas usług consultingowych i informacji jak poprawić organizację pracy. Każdy z nas odgrywa taką rolę - doradzamy, jak poprawiać procesy - wyjaśniała Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA. 

Podkreślała również, że sukces wdrożenia zależy od znalezienia wspólnego języka z personelem.

- To jest wspólna praca – zespołu i szpitala. Jeśli to jest dobrze prowadzone – to mamy sukces, ale z pierwszym ciężkim krokiem. 

Dział informatyki to "układ nerwowy" szpitala 

Przedstawiciel Asseco Poland - wiceprezes zarządu Krzysztof Groyecki - również na ten kluczowy aspekt zwracał uwagę w swoim wystąpieniu.

- Najważniejsze jest jak ta informatyka jest usytuowana w szpitalu i jak przedstawiciele współpracują z dyrekcją. Tam, gdzie szef czy dyrektor działu informatyki bezpośrednio odpowiada przed dyrektorem szpitala, a nawet jest jego pełnomocnikiem w tych sprawach, pracuje się dużo łatwiej. Jest pełne zrozumienie, decyzje zapadają szybciej. 

W dyskusji na HCC 2022 wzięły udział również osoby odpowiedzialne za aspekty informatyczne w placówkach medycznych.

- Rozumiemy się, gdyż dyrekcja zna nasze potrzeby. Dział informatyki jest tak naprawdę układem nerwowym całego instytutu. Jest rozumiana. Wiemy, że jesteśmy potrzebni. Pomagają nam to wszystko sfinansować - wyjaśnił dr inż. Wojciech Osewski, kierownik działu informatyki Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze