Przy wdrażaniu e-dokumentacji medycznej konieczna jest dobra współpraca szpitala i dostawców
EDM - jak z sukcesem wdrażać elektroniczną dokumentację medyczną w placówkach ochrony zdrowia? Kluczowa jest odpowiednia współpraca działu IT z dyrekcją szpitala czy przychodni. - To jest wspólna praca – zespołu i szpitala - mówiła Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA.

- Jak wdrażać e-dokumentację medyczną w placówkach ochrony zdrowia? M.in. o tym rozmawiali eksperci na VII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2022) w Katowicach
- Sukces wdrożenia zależy od znalezienia wspólnego języka z personelem. - To jest wspólna praca – zespołu i szpitala - mówiła Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA
- - Tam, gdzie szef czy dyrektor działu informatyki bezpośrednio odpowiada przed dyrektorem szpitala, pracuje się dużo łatwiej. Jest pełne zrozumienie, decyzje zapadają szybciej - mówił wiceprezes zarządu Asseco Poland Krzysztof Groyecki
Prowadzenie i wymiana e-dokumentacji medycznej opiera się na współpracy
O elektronicznej dokumentacji medycznej z perspektywy szpitali i dostawców systemów była mowa podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (4-3 marca 2022) w Katowicach.
Eksperci uczestniczący w debacie o e-zdrowiu zgodnie przyznawali, że istotna w tym względzie jest dobra współpraca.
- Są dwie grupy szpitali - te świadome oraz te, które ciągle oczekują od nas usług consultingowych i informacji jak poprawić organizację pracy. Każdy z nas odgrywa taką rolę - doradzamy, jak poprawiać procesy - wyjaśniała Katarzyna Grzywak-Ptasznik, wiceprezes Comarch Healthcare SA.
Podkreślała również, że sukces wdrożenia zależy od znalezienia wspólnego języka z personelem.
- To jest wspólna praca – zespołu i szpitala. Jeśli to jest dobrze prowadzone – to mamy sukces, ale z pierwszym ciężkim krokiem.
Dział informatyki to "układ nerwowy" szpitala
Przedstawiciel Asseco Poland - wiceprezes zarządu Krzysztof Groyecki - również na ten kluczowy aspekt zwracał uwagę w swoim wystąpieniu.
- Najważniejsze jest jak ta informatyka jest usytuowana w szpitalu i jak przedstawiciele współpracują z dyrekcją. Tam, gdzie szef czy dyrektor działu informatyki bezpośrednio odpowiada przed dyrektorem szpitala, a nawet jest jego pełnomocnikiem w tych sprawach, pracuje się dużo łatwiej. Jest pełne zrozumienie, decyzje zapadają szybciej.
W dyskusji na HCC 2022 wzięły udział również osoby odpowiedzialne za aspekty informatyczne w placówkach medycznych.
- Rozumiemy się, gdyż dyrekcja zna nasze potrzeby. Dział informatyki jest tak naprawdę układem nerwowym całego instytutu. Jest rozumiana. Wiemy, że jesteśmy potrzebni. Pomagają nam to wszystko sfinansować - wyjaśnił dr inż. Wojciech Osewski, kierownik działu informatyki Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)