Przeszczep nerki przy udziale robota. To pierwsza taka operacja w Polsce

Autor: oprac. SzB • Źródło: CSK MSWiA, Rynek Zdrowia19 września 2022 20:00

Przeprowadzono pierwsze przeszczepienie nerki pobranej w asyście robota. Historyczny zabieg miał miejsce w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Przeszczep nerki przy udziale robota. To pierwsza taka operacja w Polsce
Przeszczep nerki przy udziale robota. To pierwsza taka operacja w Polsce. Fot. CSK MSWiA
  • W połowie września, w warszawskiej placówce,  przeprowadzono pierwsze w naszym kraju przeszczepienie nerki pobranej w asyście robota Da Vinci 
  • - Dzięki technice robotycznej dawczyni (żona pacjenta) już w najbliższym tygodniu będzie mogła opuścić klinikę - informują przedstawiciele Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA
  • Zabieg przeprowadził prof. Marek Durlik wraz ze swoim zespołem

Warszawa: przeprowadzono przeszczep nerki przy udziale robota

14 września przeprowadzono pierwsze w Polsce przeszczepienie nerki pobranej w asyście robota Da Vinci w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

- Dzięki technice robotycznej dawczyni (żona pacjenta) już w najbliższym tygodniu będzie mogła opuścić klinikę. Żywe dawstwo jest w Polsce nadal tematem niepotrzebnie budzącym wiele lęków wśród chorych i ich rodzin, lecz historie takie jak ta udowadniają, że zabieg wykonany pod opieką wykwalifikowanego zespołu może dać całej rodzinie szansę na nowe życie - informują przedstawiciele warszawskiej placówce w mediach społecznościowych. 

Zabieg przeprowadził prof. Marek Durlik wraz ze swoim zespołem. 

Przypomnijmy, że system da Vinci, który został opracowany i jest produkowany przez amerykański Intiuitive Surgical, to najbardziej zaawansowany system wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, m.in. w urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się on m.in. wyjątkową precyzją i małą inwazyjnością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum