Projekt "Zachodniopomorskie e-Zdrowie": skorzysta 13 placówek medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2018 19:06

Trzynaście zachodniopomorskich placówek medycznych podległych Urzędowi Marszałkowskiemu przystąpiło w środę do projektu "Zachodniopomorskie e-Zdrowie". Planowany system informatyczny ma m.in. ułatwiać pacjentom rejestrację do lekarzy i gromadzić dokumentację medyczną.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

- Pomimo że projekt jest wirtualny i korzysta z narzędzi internetowych, ma nam ułatwiać polepszanie zdrowia w rzeczywistości. Ma on ułatwiać skierowanie do właściwej jednostki ochrony zdrowia. Z drugiej strony ma natomiast pomagać również w wymianie danych medycznych, co jest kluczowe z punktu widzenia skuteczności i jakości stawianych diagnoz, a następnie terapii - powiedział w środę (30 maja) dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodał, że zamierzeniem jest zbudowanie platformy otwartej dla wszystkich jednostek ochrony zdrowia w województwie. - Pracę, którą bierzemy na siebie, udostępnimy następnie szpitalom powiatowym, a także jednostkom prywatnym, po to, żebyśmy mieli kompleksową wymianę danych w regionie - powiedział Geblewicz.

Porozumienie w sprawie utworzenia systemu podpisali przedstawiciele trzynastu placówek medycznych, m.in. ze Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu, podległych Urzędowi Marszałkowskiemu.

Regionalny system usług elektronicznych w zakresie ochrony zdrowia ma powstać w ciągu trzech lat i służyć zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom. Jedną z najważniejszych funkcjonalności ma być gromadzenie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej, do której wgląd będą mieli także pacjenci.

Zaplanowane jest też uruchomienie e-Rejestracji oraz platformy pacjenta, na której mają się znaleźć informacje dotyczące m.in. badań, profilaktyki i usług medycznych w regionie.

System ma być uzupełnieniem centralnego projektu P1 - Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, przygotowywanej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Przedsięwzięcie zostało wycenione na prawie 40 mln zł, z czego 85 proc. pokryją fundusze unijne, a pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu państwa, budżetu województwa i przez partnerów.

Elżbieta Bielecka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum