Prof. Piotr Kuna o projekcie e-Recepta 2.0: wesprze lekarza w procesie terapeutycznym

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia14 listopada 2022 07:10

Pacjenci nadużywają krótko i szybko działających leków rozkurczających oskrzela, beta2-mimetyków. W ramach projektu e-Recepta 2.0 można wychwytywać takie zjawiska. Opowiada o nim prof. Piotr Kuna, członek Zarządu PTA.

Prof. Piotr Kuna o projekcie e-Recepta 2.0: wesprze lekarza w procesie terapeutycznym
Jednym z problemów, które znaleźliśmy, to jest nadużywanie krótko i szybko działających leków rozkurczających oskrzela - mówi prof. Piotr Kuna Fot. PTWP
  • Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego powstała Koalicja na Rzecz Leczenia Astmy, z udziałem m.in. Uczelni Łazarskiego, przedstawicieli grup pacjenckich, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc
  • Organizacje przygotowały rozwiązanie, które ma uruchomić powiadamianie lekarzy, tzw. e-Recepta 2.0, w sytuacji, gdy pacjent nadużywa pewnych leków
  • Dotyczy to m.in. beta2-mimetyków oraz doustnych sterydów

Koalicja na Rzecz Leczenia Astmy i jej działania

- Astma to taka choroba, która zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, trwa całe życie, ma charakter zmienny, są okresy, kiedy jest gorzej, kiedy jest lepiej. Jest bez wątpienia najdroższą chorobą alergiczną w zakresie kosztów, jakie ponosi społeczeństwo - przypomina prof. Piotr Kuna, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego powołano Koalicję na Rzecz Leczenia Astmy. Do współpracy zaproszono Uczelnię Łazarskiego z Warszawy, przedstawicieli grup pacjenckich, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, spotykaliśmy się wielokrotnie z ich przedstawicielami. Chcemy wprowadzić nasz oryginalny pomysł, coś, co moim zdaniem jest rewolucyjne i przełomowe - dodaje ekspert.

Chodzi o projekt tzw. e-Recepty 2.0.

- Chcemy, by była to inicjatywa wspólna. Ten przełom dokonał się też m.in. dzięki temu, że wcześniej Ministerstwo Zdrowia wprowadziło e-Receptę. Od kiedy mamy e-receptę, to wiemy, jakie leki są wypisywane pacjentowi i wiemy, czy je wykupuje i konsumuje.

- Na tej podstawie, w ośrodku, w którym pracuję, już opublikowaliśmy kilka prac dotyczących stosowania się do zaleceń lekarskich w chorobach alergicznych. Mamy już pierwsze doktoraty, a to wszystko dzięki współpracy z Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, które udostępniło dane dotyczące powiązania chorób z braniem pewnych leków. To są prace, które nam pozwalają poznać zachowania pacjentów w całej swojej masie - opowiada prof. Kuna.

Projekt e-Recepta 2.0

- Jednym z problemów, które znaleźliśmy, to jest nadużywanie krótko i szybko działających leków rozkurczających oskrzela, beta2-mimetyków. Wszystkie badania pokazują, że jeżeli pacjent używa 3 lub więcej opakowań takich leków na rok, to ryzyko zgonu z powodu astmy rośnie od 2 do 20 razy. Czyli bierzemy lek, który znosi objaw, ale on może nas zabić - opisuje.

Dlaczego tak się dzieje? - Astma jest w pewnym sensie odruchem obronnym. Układ oddechowy broni się przed alergenami czy zanieczyszczeniami powietrza. Poprzez kaszel, zwężenie odczuwamy duszność, ale w ten sposób organizm się broni. I wie, że to czym oddychamy, nam szkodzi.

- Kiedy teraz wezmę lek, który mi te oskrzela rozszerzy i zlikwiduje mój odruch obronny, to w rzeczywistości inhaluję coraz więcej czynników szkodliwych, które nasilają odczyn zapalny. On produkuje różne białka zapalne, które z płuc trafiają do lewego przedsionka, lewej komory, przenoszą się po organizmie, przyspieszają proces uszkodzenia naczyń. Wywołują zapalenia mięśnia sercowego, udary mózgu, ciężką postać astmy i nagły zgon - dodaje specjalista.

- Dlatego w ramach e-Recepty chcemy uruchomić powiadamianie lekarzy - mówi prof. Kuna wskazując na tzw. e-Receptę 2.0, która zasygnalizuje, że na przykład pacjent w tym roku otrzymał już 3 opakowania takiego leku.

Druga grupa leków, do których należy podchodzić z umiarem, to doustne sterydy podawane pozajelitowo. - W Polsce szybko rośnie ich użycie. Niestety leki te wprowadzają burzę hormonalną, zaburzając wszystkie osie hormonalne i funkcjonowanie. Wykazano, że nawet pojedyncze podanie takiego leku zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu od 20 do 60 procent - podkreśla ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum