×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Problemy z rozliczaniem programu szczepień ochronnych. CeZ podaje, co robić

Autor: oprac. KK • Źródło: Centrum e-Zdrowia03 września 2023 18:30

Centrum e-Zdrowia poinformowało, że w aplikacji gabinet.gov.pl zostały udostępnione raporty rozliczeniowe dotyczące programu szczepień ochronnych przeciw HPV. Podało, co robić w przypadku pojawienia się w raporcie poszczególnych reguł.

Problemy z rozliczaniem programu szczepień ochronnych. CeZ podaje, co robić
Po poprawieniu błędów związanych ze sprawozdaniem realizacji szczepień przeciw HPV nie będą mieć Państwo problemów z rozliczeniem - zapewnia Centrum e-Zdrowia. Fot. Shutterstock
 • W aplikacji gabinet.gov.pl udostępniono raporty rozliczeniowe dotyczące programu szczepień przeciw HPV
 • Celem wygenerowania raportu pracownik medyczny powinien zalogować się do gabinet.gov.pl w kontekście komórki, w której e-Karta szczepień przeciw HPV została zarejestrowana i podpisana
 • Pusty raport oznacza, że generowany jest z niewłaściwej komórki organizacyjnej

Co poprawić, kiedy w raporcie wystąpią poszczególne reguły?

Raporty rozliczeniowe dotyczące programu szczepień ochronnych przeciw HPV pojawiły się w aplikacji gabinet.gov.pl - podało Centrum e-Zdrowia. Prawidłowy sposób wygenerowania raportu został przedstawiony w filmie instruktażowym "Raport szczepień przeciwko HPV w aplikacji Gabinet.gov.pl”.

Jeśli dane świadczenie nie może być rozliczone, w raporcie, w kolumnie "Błędy po weryfikacji regułami CeZ” pojawi się informacja o konkretnej regule weryfikacyjnej, która nie została spełniona. W kolumnie "Opis błędu” pojawi się wyjaśnienie, z jakiego powodu wystąpił błąd. Oto jak należy postępować w przypadku wystąpienia poszczególnych reguł:

 • REG_PRODUKT - Weryfikacja, czy kod EAN szczepionki znajduje się na liście kodów dopuszczonych

Prawidłowymi kodami EAN dla szczepionek przeciw HPV, które otrzymują placówki POZ z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej są:

 • Cervarix - EAN 05909990064748,
 • Gardasil 9 - EAN 05901549324990

- Prosimy o weryfikację w e-Kartach szczepień poprzez podgląd karty czy wskazany jest prawidłowy kod EAN. Jeśli nie, karta powinna być poprawiona. Aby zweryfikować kartę szczepień należy po zalogowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl wybrać zakładkę "Szczepienia” (bez dopisku COVID), użyć funkcji "Wyszukaj” gdzie po wprowadzeniu numeru PESEL pacjenta wyszukają Państwo informację o jego szczepieniach. Po wyszukaniu prosimy wybrać w kolumnie "Akcje” opcję "Podgląd”. Karta szczepień może być edytowana tylko przez autora, który ją wystawił. W polu Szczepionka należy wyszukać prawidłowy kod EAN i wskazać preparat właściwy dla powyższego kodu - zaleca CeZ.

 • REG_EREJESTRACJA - Weryfikacja, czy pacjent ma wpis o statusie zrealizowany w e-rejestracji

Jak informuje CeZ, należy wówczas zweryfikować, czy wizyta dla danego pacjenta została zarejestrowana i zrealizowana na szczepienie przeciw HPV w aplikacji gabinet.gov.pl w zakładce Rejestracja -> Wizyty. Wizyta musi być odnotowana z taką samą datą, jaka widnieje w karcie szczepień. Prosimy pamiętać , że należy rejestrować wizytę szczepienną na procedurę szczepienia 99.559, podstawa wizyty BRAK SKIEROWANIA oraz wskazać nazwę szczepionki podaną pacjentowi.

- Jeśli wizyta nie została zarejestrowana przed wykonaniem szczepienia i następnie po szczepieniu zrealizowana lub została zrealizowana, ale nie zawiera wszystkich wymaganych danych to od strony technicznej mogą Państwo skorzystać z funkcji utworzenia terminu i wizyty historycznej. Jak skorzystać z operacji, przedstawia film instruktażowy. Pozwoli to na utworzenie wizyty w odpowiednim statusie zgodnie ze stanem obsługi wizyty - podaje CeZ.

 • REG_FINANSOWANIE - Weryfikacja, czy wskazany jest prawidłowy sposób finansowania szczepienia.

Wówczas należy zweryfikować, czy w eKarcie szczepień jest prawidłowo wskazany sposób finansowania "Publiczne - szczepienie w punkcie szczepień". Jeśli nie, należy edytować kartę szczepień i poprawić finansowanie.

- Po poprawieniu błędów związanych ze sprawozdaniem realizacji szczepień przeciw HPV nie będą mieć Państwo problemów z rozliczeniem - zapewnia Centrum e-Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze